Print Page Options
Previous Prev Day Next DayNext

Book of Common Prayer

Daily Old and New Testament readings based on the Book of Common Prayer.
Duration: 861 days
Библия, синодално издание (BOB)
Version
Псалтир 34

Псалом Давидов.

34 (A)Застъпи се, Господи, в тъжбата с ония, които ме съдят, и обори борещите се с мене;

вземи щит и броня и дигни се мен на помощ;

извади меч и пресечи пътя на гонителите ми; кажи на душата ми: Аз съм твое спасение!

(B)В стид и срам да потънат, които търсят душата ми; да се върнат назад и покрият с безчестие, които ми мислят зло;

(C)да бъдат те като прах пред лицето на вятъра, и Ангел Господен да ги прогонва;

да бъде пътят им тъмен и плъзгав, и Ангел Господен да ги преследва,

(D)защото без вина скриха за мене мрежата си, без вина изкопаха яма за душата ми.

(E)Да дойде върху него неочаквана пагуба, и мрежата му, която е скрил за мене, да улови самия него; да падне в нея и да загине.

А моята душа ще се радва в Господа, ще се весели за спасението от Него.

10 (F)Всичките ми кости ще кажат: Господи, кой е подобен Тебе, Който избавяш слаб от силен, беден и сиромах от грабителя му?

11 (G)Дигнаха се против мене неправедни свидетели: каквото не зная, за това ме разпитват;

12 връщат ми зло за добро, причиняват сиротинство на душата ми.

13 През време на тяхната болест, аз се обличах във вретище, изнурявах душата си с пост, и молитвата ми се връщаше в пазухата ми.

14 Постъпвах тъй, като че това беше мой приятел, мой брат; ходех тъжен, с наведена глава, като че майка оплаквах.

15 (H)А когато се препъвах, те се радваха и събираха; събираха се хулителите против мене, без да зная защо, хулеха и не преставаха;

16 с лицемерни присмехулници скърцаха зъби против мене.

17 Господи, докога ще гледаш това? Отърви душата ми от техните злодейства, самотната ми душа – от тия лъвове.

18 (I)Ще Те прославя аз във великото събрание, сред многочислен народ ще Те възхваля,

19 (J)за да не тържествуват над мене ония, които враждуват неправедно против мене, и да си не смигват с очи ония, които ме мразят без вина;

20 защото не за мир говорят те, а против мирните на земята кроят лукави заговори;

21 (K)разтварят уста против мене; говорят: „добре! добре! окото ни видя“.

22 Ти видя, Господи, недей мълча; Господи, не се отдалечавай от мене!

23 (L)Подигни се, пробуди се за моя съд, за моята тъжба, Боже мой и Господи мой!

24 Съди ме по Твоята правда, Господи, Боже мой, та да не тържествуват те над мене;

25 да не казват в сърцето си: „добре! (добре!) тъкмо по душата ни!“ Да не казват: „погълнахме го“.

26 (M)В стид и срам да потънат всички, които се радват на моето нещастие; да се облекат в срам и позор, които се големеят над мене.

27 (N)Да се радват и да се веселят, които желаят моята правота, и да говорят непрестанно: да се възвеличи Господ, Който желае мир на Своя раб!

28 И езикът ми ще проповядва Твоята правда и Твоята хвала всеки ден.

Псалтир 33

Псалом на Давида, когато той се бе престорил на безумен пред Авимелеха, биде изгонен от него и си отиде.

1-2 (A)Ще благославям Господа във всяко време; хвалата за Него винаги е в устата ми.

(B)С Господа ще се хвали душата ми; ще чуят кротките и ще се развеселят.

Величайте Господа с мене, и да възхвалим името Му заедно.

(C)Подирих Господа, и Той ме послуша и от всички мои опасности ме избави.

(D)Които обръщаха поглед към Него, просияваха, и лицата им няма да се посрамят.

(E)Ето, сиромахът викна, – и Господ чу и го спаси от всичките му беди.

(F)Ангелът на Господа застава около ония, които Му се боят, и ги избавя.

(G)Вкусете и ще видите, колко благ е Господ! Блажен е човекът, който се Нему уповава!

10 (H)Бойте се от Господа, (всички) Негови светии, защото няма оскъдност у ония, които Му се боят.

11 (I)Лъвчетата бедствуват[a] и търпят глад, а ония, които дирят Господа, не са лишени от никое благо.

12 Дойдете, деца, послушайте ме: на страх Господен ще ви науча.

13 (J)Иска ли човек да живее и обича ли дълголетие, за да види блага?

14 Нека сдържа езика си от зло и устата си от коварни думи;

15 (K)нека се отклонява от зло и прави добро; да търси мир и да следва подир него.

16 (L)Очите на Господа са обърнати към праведниците, и ушите Му – към техните вопли.

17 Но лицето на Господа е против ония, които вършат зло, за да изтреби от земята помена им.

18 Викат (праведниците), и Господ слуша и ги избавя от всичките им скърби.

19 (M)Близо е Господ до сломените по сърце, и смирените по дух ще спаси.

20 (N)Много са скърбите на праведника, но от всички тях Господ ще го избави.

21 (O)Той пази всички негови кости; ни една от тях не ще се строши.

22 (P)Злото ще убие грешника, и които мразят праведника, ще загинат.

23 (Q)Господ ще избави душата на рабите Си, и никой от ония, които се Нему уповават, няма да загине.

Битие 12:1-7

12 (A)И рече Господ на Аврама: излез от твоята земя, от твоя род и от дома на баща си (та иди) в земята, която ще ти покажа;

и Аз ще произведа от тебе голям народ, ще те благословя и ще възвелича името ти, и ти ще бъдеш благословен.

(B)Аз ще благословя ония, които те благославят, и ще прокълна ония, които те злословят; и в тебе ще бъдат благословени всички земни племена.

И тръгна Аврам, както му каза Господ, а с него заедно тръгна и Лот. Аврам беше на седемдесет и пет години, когато излезе от Харан.

И взе Аврам със себе си жена си Сара, братанеца си Лота и всичкия имот, що бяха спечелили, и колкото души бяха придобили в Харан; и излязоха, за да идат в Ханаанската земя; и стигнаха в Ханаанската земя.

(C)Аврам премина (надлъж) тая земя до мястото Сихем, до дъбравата Морѐ: в тая земя тогава (живееха) хананейци.

(D)И яви се Господ на Аврама и (му) рече: тая земя ще дам на потомството ти. И съгради там (Аврам) жертвеник на Господа, Който му се яви.

Евреи 11:1-12

11 (A)А вяра е жива представа на онова, за което се надяваме, и разкриване на онова, що се не вижда.

Чрез нея бидоха засвидетелствувани древните.

(B)Чрез вяра проумяваме, че вековете са устроени по Божия дума и че от невидимото произлезе видимото.

(C)С вяра Авел принесе Богу по-добра жертва, нежели Каин; чрез нея той получи свидетелство, че е праведен, понеже Бог засвидетелствува за даровете му; чрез нея, ако и да е умрял, още говори.

(D)Чрез вяра Енох бе преселен, за да не види смърт; и не се намери, понеже Бог го пресели. Защото преди преселянето си той получи свидетелство, че е угодил Богу.

А без вяра не е възможно да се угоди Богу; защото оня, който дохожда при Бога, трябва да вярва, че Той съществува и награждава ония, които Го търсят.

(E)Чрез вяра Ной, след като получи откровение за онова, що още се не виждаше, с благоговение направи ковчега, за да спаси своя дом; чрез нея осъди той света и стана наследник на праведността по вяра.

(F)С вяра Авраам, бидейки призоваван, послуша да замине за мястото, което щеше да получи в наследство, и тръгна, без да знае, къде отива.

С вяра се пресели той в обетованата земя, като в чужда, и се настани под шатри с Исаака и Иакова, сънаследници на същото обещание;

10 (G)защото той очакваше оня град, който има основи и чийто художник и строител е Бог.

11 (H)Чрез вяра и сама Сарра (бидейки неплодна) доби сила да зачене и, въпреки възрастта си, роди, защото счете за верен Оногова, Който се бе обещал.

12 (I)И поради това от едного, и при това заматорел, родиха се толкова много, колкото са звездите на небето, и колкото е безбройният пясък на морския бряг.

Иоан 6:35-42

35 (A)Иисус им рече: Аз съм хлябът на живота; който дохожда при Мене, няма да огладнее; и който вярва в Мене, няма да ожаднее никога.

36 Но казах ви, че и Ме видяхте, и не вярвате.

37 Всичко, що Ми дава Отец, ще дойде при Мене; и който дохожда при Мене, няма да го изпъдя вън;

38 (B)защото слязох от небето, не за да върша Моята воля, а волята на Отца, Който Ме е пратил.

39 (C)А волята на Отца, Който Ме е пратил, е тая: от всичко, що Ми е дал, да не погубя нищо, а да го възкреся в последния ден.

40 Тази е волята на Оногова, Който Ме е пратил: всякой, който види Сина и вярва в Него, да има живот вечен; и Аз ще го възкреся в последния ден.

41 Възроптаха против Него иудеите, задето рече: Аз съм хлябът, слязъл от небето.

42 (D)И казваха: не Тоя ли е Иисус, Иосифовият син, чийто баща и майка познаваме? Как тогава Той казва: слязох от небето?

Иоан 6:48-51

48 Аз съм хлябът на живота.

49 (A)Бащите ви ядоха мана в пустинята, и умряха;

50 а хлябът, който слиза от небето, е такъв, че който яде от него, не ще умре.

51 Аз съм живият хляб, слязъл от небето; който яде от тоя хляб, ще живее вовеки; а хлябът, който Аз ще дам, е Моята плът, която ще отдам за живота на света.

Библия, синодално издание (BOB)

Дигитална версия: Copyright by © Българско библейско дружество 2016. Използвани с разрешение.