Print Page Options
Previous Prev Day Next DayNext

Book of Common Prayer

Daily Old and New Testament readings based on the Book of Common Prayer.
Duration: 861 days
Библия, синодално издание (BOB)
Version
Error: 'Псалтир 119:145-176' not found for the version: Библия, синодално издание
Псалтир 128-130

Песен на възлизане.

128 Много са ме притеснявали още от младини – нека каже Израил;

(A)много са ме притеснявали още от младини, ала не са ме надвили.

(B)По гърба ми орачи ораха, прокарваха дългите си бразди.

(C)Но Господ е праведен: Той разсече оковите на нечестивците.

(D)Да се посрамят и се обърнат назад всички, които мразят Сион!

(E)Да бъдат като трева на покрив, която изсъхва, преди да бъде изтръгната,

с която жътвар няма да напълни ръката си, и сноповързач – шепата си;

и минувачите няма да кажат: благословение Господне на вас; благославяме ви в име Господне!

Песен на възлизане.

129 (F)От дън душа викам към Тебе, Господи.

(G)Господи, чуй гласа ми. Да бъдат ушите Ти внимателни към гласа на молбите ми.

(H)Господи, ако Ти забелязваш беззаконията – кой ще устои, Господи?

(I)Но в Тебе е прошката, нека благоговеят пред Тебе.

Надявам се на Господа, надява се душата ми; на Неговото слово се уповавам.

(J)Душата ми ожида Господа повече, отколкото стража – утрото, много повече, отколкото стража – утрото.

Нека се уповава Израил на Господа, защото у Господа е милостта, и пълно е у Него избавлението,

(K)и Той ще избави Израиля от всичките му беззакония.

Песен на възлизане. Давидова.

130 (L)Господи, сърцето ми не се е гордяло, очите ми не са се високо дигали, и аз не съм се занимавал с велики и непостижими за мен работи.

(M)Не смирявах ли и не успокоявах ли душата си като дете, отбито от майчини гърди? Душата ми беше в мене като дете от гърди отбито.

Нека се уповава Израил на Господа отсега и довека.

Първa Царства 12:1-6

12 (A)И Самуил рече на целия Израил: ето аз послушах вашия глас във всичко що ми говорихте, и поставих ви цар,

(B)и ето, царят върви пред вас; а аз остарях и побелях; и синовете ми са с вас. Аз пък вървях пред вас от младини доднес;

(C)ето ме: свидетелствувайте против мене пред Господа и пред Неговия помазаник, кому съм взел вола, кому съм взел осела, кого съм обидил и кого съм притеснил, от кого съм взел дар и затворил очи спрямо делото му, – и аз ще ви го върна.

И отговориха: ти не си ни обиждал, нито си ни притеснявал и от никого нищо не си взел.

И той им рече: свидетел против вас е Господ, свидетел е и помазаникът Му в тоя ден, че не намерихте нищо против мене. И те отговориха: свидетел е.

Тогава Самуил рече на народа: свидетел е Господ, Който постави Моисея и Аарона и Който изведе вашите отци из Египетската земя.

Първa Царства 12:16-25

16 Сега станете и погледнете великото дело, което Господ ще извърши пред очите ви:

17 (A)нали сега е пшеничена жетва? Но аз ще призова Господа, и Той ще прати гръм и дъжд, и вие ще узнаете и видите, колко голям е грехът, който сте направили пред очите на Господа, искайки за себе си цар.

18 И Самуил призова Господа, и Господ прати гръм и дъжд в оня ден; и цял народ се много уплаши от Господа и Самуила.

19 (B)И целият народ рече на Самуила: помоли се за рабите си пред Господа, твоя Бог, за да не умрем; защото към всичките си грехове прибавихме още един грях, когато искахме за себе си цар.

20 (C)И отговори Самуил на народа: не се бойте, вие сторихте тоя грях, но само не отстъпвайте от Господа, и служете Господу от все сърце

21 (D)и не отивайте подир нищожни богове, които не ще ви принесат полза и не ще ви избавят, понеже са нищо;

22 а Господ няма да остави народа Си заради Своето велико име, понеже Господу беше угодно да ви избере за Свой народ;

23 (E)също и аз няма да си допусна грях пред Господа, да престана да се моля за вас, и ще ви показвам добрия и правия път;

24 (F)само бойте се от Господа и Му служете истински от всичкото си сърце, защото видяхте, какви велики дела извърши Той с вас;

25 (G)ако пък вършите зло, то и вие и царят ви ще загинете.

Деяния 8:14-25

14 Като чуха апостолите, които бяха в Иерусалим, че Самария е приела словото Божие, проводиха там Петра и Иоана,

15 които слязоха и се помолиха за тях, за да приемат Дух Светий.

16 (Защото Той не бе слязъл още нито върху едного от тях, а само бяха кръстени в името на Господа Иисуса.)

17 (A)Тогава възлагаха върху им ръце, и те приемаха Духа Светаго.

18 А Симон, като видя, че Дух Светий се дава чрез възлагане ръцете апостолски, донесе им пари

19 и рече: дайте и мене тая власт, та, комуто възложа ръце, да приема Духа Светаго.

20 (B)Но Петър му каза: среброто ти да погине заедно с тебе, задето си помислил, че с пари се добива дарът Божий.

21 Ти нямаш дял, ни жребие в тоя дар, защото сърцето ти не е право пред Бога.

22 И тъй, покай се за това си зломислие и помоли се Богу: може би, ще ти се прости помисълът на твоето сърце;

23 (C)понеже те виждам изпълнен с люта жлъч и окован от неправда.

24 А Симон отговори и рече: помолете се вие Господу за мене, та дано ме не постигне нищо от това, що казахте.

25 Те пък, след като засвидетелствуваха и говориха словото Господне, тръгнаха обратно за Иерусалим, проповядайки Евангелието в много села самарийски.

Лука 23:1-12

23 (A)И дигна се цялото множество, и Го поведоха към Пилата,

(B)и почнаха да Го обвиняват, говорейки: намерихме Тогова, че развратява народа ни и забранява да се дава кесарю данък, като казва за Себе Си, че бил Христос Цар.

(C)А Пилат Го попита и каза: Ти ли си Царят на иудеите? А Той отговори и му рече: ти казваш.

Пилат рече на първосвещениците и на народа: аз не намирам никаква вина у Тогова Човека.

Но те настояваха да казват, че Той бунтува народа, като поучава по цяла Иудея, начевайки от Галилея дотук.

Пилат, като чу за Галилея, попита: нима Човекът е галилеец?

И като узна, че Той е подвластен на Ирода, изпрати Го при Ирода, който през тия дни беше тъй също в Иерусалим.

(D)А Ирод, като видя Иисуса, много се зарадва, понеже отдавна желаеше да Го види, тъй като беше слушал много за Него, и се надяваше да види някое чудо да стане от Него,

и Му задаваше много въпроси, но Той нищо му не отговаряше.

10 А първосвещениците и книжниците стояха и силно Го обвиняваха.

11 (E)Но Ирод с войниците си, като Го унизи и подигра, облече Го в светла дреха и Го изпрати назад при Пилата.

12 И него ден Пилат и Ирод станаха приятели помежду си, понеже по-рано враждуваха един против други.

Библия, синодално издание (BOB)

Дигитална версия: Copyright by © Българско библейско дружество 2016. Използвани с разрешение.