Print Page Options
Previous Prev Day Next DayNext

Beginning

Read the Bible from start to finish, from Genesis to Revelation.
Duration: 365 days
Библия, синодално издание (BOB)
Version
Ефесяни 4-6

(A)И тъй, аз, окованик за Господа, моля ви да постъпвате достойно за званието, за което сте призвани,

с всяко смиреномъдрие, кротост и великодушие, като се търпите един други с любов

и залягате да запазвате единството на духа чрез връзките на мира.

(B)Едно тяло сте и един дух, както сте и призвани към една надежда на вашето звание;

един е Господ, една е вярата, едно е кръщението,

(C)един е Бог и Отец на всички, Който е над всички, и чрез всички, и във всички нас.

(D)А на всеки един от нас благодатта е дадена по мярката на дара Христов.

(E)Затова е и казано: „като се възкачи на височината, плени плен и даде дарове на човеците“.

А „възкачи се“ що означава, ако не това, че Той е и слязъл по-напред в най-долните места на земята?

10 Слезлият е Същият, Който се и възкачи по-горе от всички небеса, за да изпълни всичко.

11 (F)И Той постави едни за апостоли, други за пророци, други за евангелисти, други за пастири и учители,

12 за усъвършенствуване на светиите в делото на служението, в съзиждане на тялото Христово,

13 (G)докле всинца достигнем до единство на вярата и на познаването Сина Божий, до състояние на мъж съвършен, до пълната възраст на Христовото съвършенство,

14 та да не бъдем вече младенци, люлеени и увличани от всеки вятър на лъжливо учение, по лукавството на човеците, по хитрото изкуство на измамата,

15 (H)а с истинска любов да растем по всичко в Оногова, Който е глава, – Христос,

16 от Когото цялото тяло, стройно сглобено и свързано чрез всички дарувани свръзки, при действието на всяка част според силите ѝ, нараства, за да се съзижда в любов.

17 Това прочее ви говоря и за свидетел призовавам Господа: да не постъпвате вече, както постъпват и останалите езичници по суетата на ума си,

18 бидейки помрачени в разума, отстранени в Божия живот поради тяхното невежество и ожесточението на сърцето им;

19 (I)дошли до безчувствие, те се предадоха на разпътство и ненаситно вършат всяка нечистота.

20 Но вие не тъй познахте Христа,

21 щом наистина сте чули за Него и в Него сте се научили (както е истината в Иисуса)

22 (J)да отхвърлите от себе си ветхия според предишното ви живеене човек, който изтлява в прелъстителни похоти,

23 (K)да се обновите с духа на своя ум

24 (L)и да се облечете в новия човек, създаден по Бога в правда и светост на истината.

25 (M)Заради това, като отхвърлите лъжата, казвайте истината всеки на ближния си, понеже сме членове един другиму.

26 (N)Гневете се, но не грешете: слънце да ви не залязва гневни;

27 (O)нито давайте място на дявола.

28 Който е крал, да не краде вече, а подобре е да се труди, като върши с ръцете си полезното, за да има що да отделя ономува, който се нуждае.

29 (P)Никаква гнила дума да не излиза из устата ви, а само добра, за назидание във вярата, за да принася благодат на слушащите.

30 (Q)И не оскърбявайте Светия Дух Божий, с Когото сте запечатани за в деня на избавлението.

31 Всяко огорчение и ярост, гняв, вик и хула да бъдат далеч от вас заедно с всяка злоба;

32 (R)но бивайте един към другиго добри, състрадателни, прощавайки си един другиму, както и Бог ви прости в Христа.

(S)И тъй, подражавайте Богу, като чеда възлюбени,

(T)и живейте в любов, както и Христос ни възлюби и за нас предаде Себе Си принос и жертва Богу за приятно благоухание.

(U)А блудство и всяка нечистота или користолюбие дори и да се не споменуват между вас, както прилича на светии,

(V)нито пък срамни и празни думи и смехории, които са неприлични, а наопаки, да се чува благодарение.

(W)Защото това трябва да знаете, че никой блудник, или нечист, или користолюбец, който е идолослужител, няма наследство в царството на Христа и Бога.

(X)Никой да ви не прелъстява с празни думи, защото заради всичко това дохожда гневът Божий върху синовете на неверието;

и тъй, не ставайте техни съучастници.

(Y)Вие бяхте някога тъмнина, а сега сте светлина в Господа; постъпвайте като чеда на светлината,

(Z)защото плодът на Духа се състои във всяка доброта, правда и истина –

10 и изпитвайте, що е благоугодно Богу.

11 (AA)Не участвувайте в безплодните дела на тъмнината; напротив, изобличавайте ги.

12 Защото за онова, което нечестивците скришом вършат, срамно е и да се говори.

13 (AB)А всичко, което се изобличава, от светлината става явно: понеже всичко, което бива явно, е светлина.

14 (AC)Затова е казано: стани ти, който спиш, и възкръсни от мъртвите, и ще те осветли Христос.

15 (AD)И тъй, гледайте, колко внимателно трябва да постъпвате: не като неразумни, а като мъдри,

16 като скъпите времето, защото дните са лукави.

17 (AE)Затова недейте бива неразсъдливи, а разпознавайте, що е воля Божия.

18 (AF)И не се опивайте с вино, от което произлиза разпътство; но се изпълняйте с Дух,

19 (AG)като се назидавате сами с псалми и славославия и с песни духовни, пеейки и възпявайки в сърцата си Господа,

20 (AH)като благодарите винаги за всичко на Бога и Отца, в името на Господа нашего Иисуса Христа,

21 като се покорявате един другиму в страх Божий.

22 (AI)Вие, жените, покорявайте се на мъжете си, като на Господа,

23 (AJ)защото мъжът е глава на жената, както и Христос е глава на църквата, и Той е спасител на тялото.

24 Но както църквата се покорява на Христа, така и жените да се покоряват на мъжете си във всичко.

25 (AK)Вие, мъжете, обичайте жените си, както и Христос обикна църквата и предаде Себе Си за нея,

26 (AL)за да я освети, като я очисти с водната баня чрез словото;

27 (AM)за да я представи на Себе Си славна църква, която няма петно, или порок, или нещо подобно, но да бъде света и непорочна.

28 Тъй са длъжни мъжете да обичат жените си, както обичат телата си: който обича жена си, себе си обича.

29 Защото никой никога не е намразил плътта си, а я храни и съгрява, както и Господ – църквата,

30 понеже ние сме членове на тялото Му – от плътта Му и от костите Му.

31 (AN)„Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се прилепи към жена си, и ще бъдат двамата една плът“.

32 Тази тайна е велика; но аз говоря за Христа и за църквата.

33 Тъй и всеки един от вас така да обича жена си, както обича себе си, а жената да се бои от мъжа си.

(AO)Вие, децата, бъдете послушни на родителите си, в името на Господа, защото това е справедливо.

„Почитай баща си и майка си“ (това е първа заповед с обещание),

„за да ти бъде добре, и да живееш дълго на земята“.

(AP)И вие, бащите, не дразнете децата си, а ги възпитавайте в учение и наставление Господне.

(AQ)Вие, рабите, бъдете послушни на вашите по плът господари със страх и трепет, в простота на сърцето си, както на Христа,

не със слугуване само за очи като човекоугодници, а като Христови раби, изпълнявайки от душа волята Божия,

усърдно служейки, като че служите на Господа, а не на човеци,

(AR)и знаейки, че всеки, бил той роб или свободник, ще получи от Господа според доброто, което извърши.

(AS)И вие, господарите, също тъй се отнасяйте към тях и бъдете умерени в строгостта, знаейки, че и над сами вас и над тях има в небесата Господар, у Когото няма лицеприятие.

10 Прочее, братя мои, усилвайте се в Господа и в мощта на силата Му;

11 (AT)облечете се във всеоръжието Божие, за да можете устоя против дяволските козни,

12 (AU)защото нашата борба не е против кръв и плът, а против началствата, против властите, против светоуправниците на тъмнината от тоя век, против поднебесните духове на злобата.

13 Заради това приемете Божието всеоръжие, за да можете се възпротиви в лош ден и, като надвиете всичко, да устоите.

14 (AV)И тъй, стойте, като си препашете кръста с истина и се облечете в бронята на правдата,

15 и обуйте нозете си в готовност да благовестите мира;

16 а над всичко вземете щита на вярата, с който ще можете угаси всички нажежени стрели на лукавия;

17 (AW)вземете и шлема на спасението и духовния меч, който е Божието слово;

18 (AX)с всяка молитва и просба молете се духом във всяко време и старайте се за същото това с всяко постоянство и молба за всички светии

19 (AY)и за мене, та, като отварям уста, да ми се даде слово, дръзновено да възвестявам тайната на благовестието,

20 (AZ)заради което съм пратеник в окови, за да го проповядвам смело, както ми прилича.

21 (BA)А за да знаете и вие, как съм и що работя, за всичко ще ви извести Тихик, възлюбен брат и верен в Господа служител,

22 когото пратих при вас за това същото, за да узнаете за нас, и да утеши сърцата ви.

23 Мир на братята и любов с вяра от Бога Отца и от Господа Иисуса Христа.

24 Благодатта да бъде с всички, неизменно любещи Господа нашего Иисуса Христа. Амин.

Библия, синодално издание (BOB)

Дигитална версия: Copyright by © Българско библейско дружество 2016. Използвани с разрешение.