Print Page Options
Previous Prev Day Next DayNext

Revised Common Lectionary (Semicontinuous)

Daily Bible readings that follow the church liturgical year, with sequential stories told across multiple weeks.
Duration: 1245 days
Библия, синодално издание (BOB)
Version
Псалтир 29

Псалом Давидов; песен при обновяване дома.

1-2 (A)(B) Ще Те възхваля, Господи, задето ме въздигна и не остави враговете ми да тържествуват над мене.

(C)Господи, Боже мой, виках към Тебе, и Ти ме изцели.

(D)Господи, Ти изведе душата ми от ада и ме оживи, за да не сляза в гроба.

(E)Пейте Господу, светии Негови, славете паметта на Неговата светиня,

(F)защото гневът Му е за миг, благоволението Му за цял живот: вечер настъпва плач, а сутрин – радост.

(G)И аз си думах в своята доброчестина: няма да се поколебая навеки.

По благоволението Си, Господи, Ти укрепи моята планина; но скри лицето Си, и аз се смутих.

Тогава към Тебе, Господи, виках и Господа (моего) молих:

10 (H)„каква полза от кръвта ми, кога сляза в гроба? ще Те слави ли прахът? ще възвестява ли той Твоята истина?

11 Чуй, Господи, и помилуй ме; Господи, бъди ми помощник!“

12 И Ти обърна тъгата ми в ликуване, сне от мене вретището и ме препаса с веселие,

13 (I)за да Те слави душата ми и да не замлъква. Господи, Боже мой, вечно ще Те славя!

Първa Царства 3:10-4:1

10 И Господ дойде, застана и викна, както първия и втория път: Самуиле! Самуиле! И Самуил рече: говори (Господи), понеже Твоят раб слуша.

11 (A)И Господ рече на Самуила: ето, ще извърша в Израиля дело, за което, който чуе, ще му писнат и двете уши;

12 (B)в оня ден Аз ще изпълня над Илия всичко, що съм говорил за дома му; Аз ще почна и ще свърша.

13 (C)Аз му обадих, че ще накажа дома му навеки за оная вина, дето той знаеше, как синовете му безчествуват, и не ги обуздаваше;

14 (D)и поради това кълна се пред дома на Илия, че вината на Илиевия дом няма да се заглади навеки нито с жертви, нито с хлебни приноси.

15 Самуил спа до сутринта, (и стана рано,) и отвори вратите на дома Господен; Самуил се боеше да обади на Илия за това видение.

16 Но Илий повика Самуила и рече: синко Самуиле! Той отговори: ето ме!

17 И рече Илий: какво ти бе казано? не скривай от мене; туй и туй ще направи Бог с тебе, и още повече ще направи, ако скриеш от мене нещо от всичко онова, що ти бе казано.

18 И Самуил му обади всичко и не скри от него ни що. Тогава Илии рече: Той е Господ; каквото Му е угодно, това да направи.

19 (E)Самуил порасна, и Господ беше с него; и не остана ни една негова дума неизпълнена.

20 И цял Израил от Дан до Вирсавия узна, че Самуил се е удостоил да бъде пророк Господен.

21 И Господ продължаваше да се явява в Силом, след като се бе открил на Самуила в Силом чрез слово Господне. (И у цял Израил, от край до край на земята, се увериха, че Самуил е пророк Господен. Илий пък остаря твърде много, а синовете му продължаваха да ходят по беззаконния си път пред Господа.)

(F)Филистимци се събраха да воюват с израилтяните. И словото Самуилово бе обърнато към цял Израил. И излязоха на война израилтяните против филистимци и разположиха стан при Авен-Езер, а филистимци се разположиха при Афек.

Деяния 9:10-19

10 А в Дамаск имаше един ученик, на име Анания, комуто във видение Господ каза: Анание! Той отговори: ето ме, Господи!

11 (A)А Господ му рече: стани, та иди на улицата, която се нарича Права, и подири в Иудината къща един тарсянин, на име Савел; ето той се моли,

12 и видя във видение мъж, на име Анания, влязъл и възложил ръка върху него, за да прогледа.

13 (B)Анания отговори: Господи, слушал съм от мнозина за тоя човек, колко зло е сторил на Твоите светии в Иерусалим;

14 той и тук има власт от първосвещениците да върже всички, които призовават Твоето име.

15 (C)Но Господ му каза: иди, защото той Ми е избран съд, за да понесе името Ми пред народи, царе и синове Израилеви.

16 И Аз ще му покажа, колко трябва той да пострада за Мое име.

17 Анания отиде и влезе в къщата и, като възложи върху му ръце, рече: брате Савле! Господ Иисус, Който ти се яви по пътя, по който дохождаше ти, ме прати, за да прогледаш и да се изпълниш с Дух Светий.

18 И изведнъж сякаш люспи паднаха от очите му, и той веднага прогледа и, като стана, покръсти се;

19 а като прие храна, подкрепи се. И преседя Савел няколко дни с учениците в Дамаск;

Библия, синодално издание (BOB)

Дигитална версия: Copyright by © Българско библейско дружество 2016. Използвани с разрешение.