Print Page Options
Previous Prev Day Next DayNext

Revised Common Lectionary (Complementary)

Daily Bible readings that follow the church liturgical year, with thematically matched Old and New Testament readings.
Duration: 1245 days
Библия, ревизирано издание (BPB)
Version
Псалми 103:1-8

Възхвала на Божията милост

103 (A)Давидов псалом.

Благославяй, душо моя, Господа,
и всичко, което е вътре в мене, нека хвали святото Му име.
Благославяй, душо моя, Господа,
и не забравяй нито едно от всичките Му благодеяния.
(B)Той е, Който прощава всичките ти беззакония,
изцелява всичките ти болести;
(C)Който изкупва от рова живота ти,
венчава те с милосърдие и благи милости;
(D)Който насища с блага̀ душата[a] ти,
така че младостта ти се подновява като на орел.
(E)Господ извършва правда и правосъдие
за всички угнетявани.
(F)Направи Моисей да познае пътищата Му
и израилтяните – делата Му.
(G)Жалостив и милостив е Господ,
дълготърпелив и многомилостив.

Неемия 13:15-22

15 (A)През онези дни видях неколцина в Юдея, че в събота тъпчеха грозде в лина, внасяха снопи и товареха на осли вино, грозде, смокини и всякакви товари, които докарваха в Йерусалим в съботен ден; и аз заявих против тях, когато така продаваха храна.

16 Също и тиряните, които живееха в града, донасяха риби и всякакви стоки и продаваха в събота на юдеите и в Йерусалим.

17 (B)Тогава изобличих Юдейските благородни, като им казах: Какво е това зло, което правите, като осквернявате съботния ден?

18 (C)Не постъпиха ли така бащите ви, така че нашият Бог докара всичкото това зло на нас и на този град? А пък вие умножавате гнева върху Израил, като осквернявате съботата.

19 (D)Затова, когато започна да мръква в йерусалимските порти преди съботата, заповядах да се затворят вратите и заповядах да не се отварят до след съботата; и поставих на портите неколцина от моите слуги, за да не се внася никакъв товар в съботен ден.

20 Тогава един-два пъти търговците и продавачите на всякакви стоки пренощуваха вън от Йерусалим.

21 И така, аз заявих против тях, като им казах: Защо нощувате пред стената? Ако повторите, ще сложа ръка на вас. Оттогава не дойдоха вече в събота.

22 (E)И заповядах на левитите да се очистват и да идват да пазят портите, за да освещават съботния ден. Помни ме, Боже мой, и за това и се смили над мене според голямата Си милост.

Лука 6:1-5

Исус и съботата

(A)И една събота, първата след втория ден на Пасхата, като минаваше Той през нивите, учениците Му късаха класове и ядяха, като ги стриваха с ръце.

(B)А някои от фарисеите казаха: Защо правите това, което не е позволено да се прави в събота?

(C)Исус им отговори: Не сте ли чели това, което направи Давид, когато огладня той и мъжете, които бяха с него,

(D)как влезе в Божия дом, взе присъствените хлябове и яде, даде и на онези, които бяха с него – а от тези хлябове не е позволено никой да яде, а само свещениците?

Каза им още: Човешкият Син е господар на съботата.

Библия, ревизирано издание (BPB)

Copyright by © Българско библейско дружество 2015. Използвани с разрешение.