Print Page Options
Previous Prev Day Next DayNext

Book of Common Prayer

Daily Old and New Testament readings based on the Book of Common Prayer.
Duration: 861 days
Библия, синодално издание (BOB)
Version
Псалтир 78

Псалом Асафов.

78 (A)Боже, езичници дойдоха в Твоето наследие, оскверниха светия Твой храм, Иерусалим обърнаха на развалини;

(B)труповете на Твоите раби предадоха за храна на птиците небесни, телата на Твоите светии – на земните зверове;

(C)проляха кръвта им като вода около Иерусалим, и нямаше, кой да ги погребе.

(D)Станахме за присмех на съседите си, срам и поругание за околните си.

(E)Докога, Господи, ще се гневиш непрестанно, докога ще пламти Твоята ревност като огън?

(F)Излей гнева Си върху народите, които Те не познават, и върху царствата, които не призовават Твоето име,

защото те изпоядоха Иакова и жилището му опустошиха.

(G)Не ни спомняй греховете на нашите деди, скоро да ни изпреварят Твоите щедрости, защото сме много изтощени.

Помогни ни, Боже, Спасителю наш, заради славата на името Си; избави ни и прости ни греховете наши заради Твоето име!

10 (H)Защо езичниците да казват: „де е техният Бог?“ Дано пред очите ни стане известно между езичниците отмъщението за пролятата кръв на Твоите раби.

11 (I)Да дойде пред Твоето лице стенанието на затворника; със силата на Твоята мишца запази обречените на смърт.

12 (J)Седмократно върни в пазвата на нашите съседи хулите, с които хулеха Тебе, Господи.

13 (K)А ние, Твой народ и овци на Твоето пасбище, вечно ще Те славим и от рода в род ще разгласяме Тебе хвала.

Иоил 1:15-2:11

15 (A)О, какъв ден! защото денят Господен е близо: като опустошение от Всемоидния ще дойде той.

16 (B)Не пред наши очи ли се отнима храната, и от дома на нашия Бог – веселба и радост?

17 Изгниха зърна под буците си, запустяха житници, срутени са клетове, защото няма вече жито.

18 (C)Как стене добитъкът, тъжно ходят стада волове, защото няма за тях паша; мъчат се и стада овци.

19 Към Тебе, Господи, викам, защото огън погълна злачните пасбища на пустинята, и пламък опърли всички дървета на полето.

20 (D)Дори и животните на полето викат към Тебе, защото пресъхнаха водните потоци, и огън изтреби пасбищата в пустинята.

(E)Тръбете с тръба на Сион и бийте тревога на светата Ми планина; нека треперят всички жители земни, защото настъпва денят Господен, понеже е близо той –

(F)денят на тъма и мрак, ден облачен и мъглив: като утринна зора се шири по планини народ многоброен и силен, какъвто не е имало отвека и няма да бъде след това от рода в род.

(G)Пред него огън поглъща, а зад него пламък пали; пред него земята е като градина Едемска, а зад него ще бъде опустошена степ, и за никого няма да има спасение от него.

(H)Видът му е като вид на коне, и скачат те като конници;

скачат по планински върхове като че с тропот от колесници, като че с прасък от огнен пламък, който поглъща слама, – като силен народ, построен за бой.

(I)Щом се появи, ще затреперят народи; на всички лицата ще побледнеят.

Като борци те тичат и като храбри воини се катерят по стени, и всеки върви по своя път и не се отбива от пътя си.

Не се тласкат един други, всеки върви по пътя си, и падат върху копия, но остават невредими.

Тичат по града, качват се по стени, възлизат на къщи, влизат в прозорци като крадци.

10 (J)Пред тях ще се потресе земята, ще се разклати небето, слънце и месечина ще потъмнеят и звездите ще загубят светлината си.

11 (K)И Господ ще издаде гласа Си пред Своето войнство, защото твърде многобройно е Неговото опълчение, и мощен е изпълнителят на словото Му; защото велик е денят Господен и твърде страшен, и кой ще го изтърпи?

Откровение 19:1-10

19 (A)След това чух висок глас като от много народ на небето, който казваше: алилуия, спасение и слава, чест и сила на Господа, нашия Бог,

защото присъдите Му са истинни и праведни; защото Той осъди великата блудница, която със своето блудство направи да се разтлее земята, и отмъсти за кръвта на рабите Си, загинали от ръката ѝ.

(B)И повторно казаха: алилуия! А димът ѝ възлизаше вовеки веков.

(C)Тогава паднаха двайсет и четирите старци и четирите животни, та се поклониха Богу, Който седеше на престола, като казваха: амин, алилуия!

И от престола излезе глас, който казваше: хвалете нашия Бог всички Негови раби и вие, които Му се боите, малки и големи.

(D)И чух глас като че ли от много народ, глас като че от много води, и глас като че от силни гръмотевици, които казваха: алилуия, защото се възцари Господ, Бог Вседържител;

(E)да се радваме и веселим и да Му въздадем слава: защото дойде сватбата на Агнеца, и жена Му се приготви.

(F)И даде ѝ се да се облече в чист и светъл висон; а висонът е праведност на светиите.

Тогава Ангелът ми каза: напиши: блажени са поканените на сватбената вечеря на Агнеца. Каза ми още: тия са истински думи Божии.

10 И паднах пред нозете му да му се поклоня: но той ми рече: стой, не прави това! аз съм съслужител твой и на твоите братя, които имат свидетелството Иисусово; Богу се поклони, защото свидетелството Иисусово е духът на пророчеството.

Лука 14:25-35

25 С Него вървеше множество народ, а Той се обърна и им рече:

26 (A)ако някой дохожда при Мене, и не намрази баща си и майка си, жена си и децата си, братята и сестрите си, та дори и самия си живот, той не може да бъде Мой ученик;

27 (B)и който не носи кръста си, а върви след Мене, не може да бъде Мой ученик.

28 Защото кой от вас, кога иска да съгради кула, не ще седне първом да пресметне разноските, дали има, каквото е нужно за доизкарването ѝ,

29 та, кога тури основите и не може да я доизкара, да не би някак да почнат да му се смеят всички, които гледат,

30 и да казват: тоя човек почна да строи, и не можа да доизкара?

31 Или кой цар, отивайки на война срещу друг цар, не ще седне да се посъветва първом, дали може с десет хиляди да противостои на оногова, който иде срещу него с двайсет хиляди?

32 Инак, докато е онзи още далеч, той ще проводи при него пратеници да моли за мир.

33 Тъй, прочее, всеки от вас, който се не отрече от всичко, що има, не може да бъде Мой ученик.

34 (C)Солта е добро нещо: но, ако солта изгуби сила, с какво ще бъде подправена?

35 Нито за земя, нито за тор е годна; изхвърлят я навън. Който има уши да слуша, нека слуша!

Библия, синодално издание (BOB)

Дигитална версия: Copyright by © Българско библейско дружество 2016. Използвани с разрешение.