Print Page Options
Previous Prev Day Next DayNext

Revised Common Lectionary (Semicontinuous)

Daily Bible readings that follow the church liturgical year, with sequential stories told across multiple weeks.
Duration: 1245 days
Библия, нов превод от оригиналните езици (с неканоничните книги) (CBT)
Version
Псалми 82

Съд над съдиите

82 (A)Псалом на Асаф.

Бог застана в съвета на боговете, произнесе присъда сред него:
„Докога ще съдите несправедливо
и ще подкрепяте нечестиви?
(B)Съдете справедливо беден и сирак;
бъдете справедливи към потиснат и нуждаещ се.
Спасявайте бедния и сиромаха;
от ръката на нечестивия ги избавете!“
Не знаят, не разбират,
в мрак се лутат;
основите на земята се разклащат.
(C)Аз рекох: богове сте
и всички вие сте синове на Всевишния,
но вие ще умрете като хора,
ще загинете като всички земни князе.
Боже, управлявай земята,
защото всички народи Ти принадлежат!

Амос 2:12-3:8

12 (A)Но вие принудихте назореите да пият вино, а на пророците забранявахте да пророкуват. 13 (B)И ето аз ще ви разклатя, както се заклаща кола, пълна със снопи. 14 (C)Бързоходецът ще загуби бързината си и якият – силата си, а юнакът няма да спаси живота си. 15 Стрелецът няма да устои и бързият няма да избяга, а конникът няма да запази живота си; 16 и най-храбрият измежду героите ще избяга гол в този ден“ – казва Господ.

Слушайте това слово, което Господ произнесе срещу вас, израилтяни, срещу целия род, който изведох от египетската земя: (D)„Само вас избрах от всички племена по света и ще ви търся равносметка за всеки грях.“

Присъдата над целият дом на Яков

Вървят ли двама заедно, ако не са се срещнали преди това? Реве ли лъв в гората, ако няма плячка; обажда ли се от скривалището си, ако преди това не е хванал нещо? Пада ли птицата в примка на земята, ако няма в нея примамка; щраква ли капан, ако не се е хванало нещо в него? Ако засвири рог в някой град, може ли хората да не се изплашат? Ако се случи беда в града, може ли Господ да не я е допуснал? (E)Тъй като Господ Бог не върши нищо, без да разкрие намеренията Си на Своите слуги, пророците. Лъвът изрева – кой не се изплаши? Господ Бог каза – кой не би пророкувал?

Йоан 3:16-21

16 Защото Бог толкова много обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та всеки, който вярва в Него, да не погине, а да има вечен живот. 17 (A)Понеже Бог не изпрати Своя Син в света, за да съди света, но за да бъде светът спасен чрез Него. 18 (B)Онзи, който вярва в Него, няма да бъде осъден, а който не вярва, вече е осъден, понеже не е повярвал в Единородния Божий Син. 19 (C)Осъждането е поради това, че светлината дойде на света, но хората обикнаха мрака повече от светлината, понеже делата им бяха лоши. 20 (D)(E)И всеки, който прави зло, мрази светлината и не отива към светлината, за да не се открият делата му, понеже са лоши[a]. 21 А този, който постъпва според истината, отива към светлината, за да стане явно, че делата му са извършени от послушание към Бога.“