Print Page Options
Previous Prev Day Next DayNext

Revised Common Lectionary (Complementary)

Daily Bible readings that follow the church liturgical year, with thematically matched Old and New Testament readings.
Duration: 1245 days
Библия, нов превод от оригиналните езици (с неканоничните книги) (CBT)
Version
Еклисиаст 1:2

Увод – суета на суетите

(A)Суета на суетите, тъй каза Еклисиаст, суета на суетите – всичко е суета.

Еклисиаст 1:12-14

Суетата на човешката мъдрост

12 Аз, Еклисиаст, аз царувах над Израил в Йерусалим. 13 (A)И ето насочих сърцето си да издирвам и изпитвам чрез мъдър размисъл това, което става под небето. Този тежък труд Бог отреди за човеците, за да се мъчат с него. 14 Обгледах всяко дело, което се върши под слънцето. И ето – всичко е суета и гонене на вятър.

Еклисиаст 2:18-23

18 Възненавидях и целия си труд, с който съм се трудил под слънцето, защото го оставям на човека, идващ след мене. 19 Кой знае: дали ще бъде мъдър той, или пък глупав? Той ще владее всичко мое, което с труд и мъдрост аз придобих под слънцето. И това е суета. 20 Дойдох дотам да се отчаям в сърцето си за целия си труд, с който се трудих под слънцето: 21 един се труди с мъдрост, знание, сполука, но го оставя в дял на друг, който не се е трудил за него. Това също е суета и голямо зло. 22 А и какво остава за човека от целия му труд и стремежи на сърцето, с които се изнурява под слънцето? 23 Наистина – всичките му дни са страдания, целият му труд – тревога; дори и през нощта сърцето му е без покой. Това е също суета.

Псалми 49:1-12

Богатството е измамно

49 За първия певец. Псалом на Кореевия хор.

[a] Чуйте това, всички народи!
Внимавайте всички, които живеете по света:
синове на обикновени хора и синове на знатни,
заедно богати и бедни!
(A)Устата ми ще говори мъдро
и размислите ми ще са разумни.
Ще наклоня ухото си към притча;
ще разкрия загадката си с арфа.
Защо да се боя в дни на бедствие,
когато беззаконието на лоши хора ме обкръжи?
(B)(C)Те се осланят на своето богатство
и се хвалят с големия си имот.
(D)Но човек не може да откупи брат,
не може да даде на Бога откуп за него,
защото прекалено скъп е откупът за живота му
и трябва да се откаже завинаги от това –
10 че ще живее винаги
и няма да види гроб.
11 (E)Защото всеки вижда, че и мъдрите умират,
тъй както глупавият и неразумният загиват
и оставят имота си на други.
12 Те си мислят, че домовете им са вечни,
техни жилища от род в род,
а земите си назовават със своите имена.

Колосяни 3:1-11

Обновен живот чрез Христос

(A)И тъй, ако сте възкръснали заедно с Христос, търсете това, което е горе, където Христос седи отдясно на Бога; за небесното мислете, а не за земното. Защото вие умряхте и вашият живот е скрит заедно с Христос в Бога. Когато се яви Христос, нашият[a] живот, тогава и вие ще се явите с Него в слава.

Наставления за святост

(B)И тъй, умъртвете онова, което произтича от земната ви природа: блудство, нечистота, похотливост, ниски желания и алчност, която е идолослужение. (C)Заради тези пороци Божият гняв идва върху синовете на непокорството, (D)с които и вие някога общувахте, когато живеехте с тях. (E)(F)А сега отхвърлете от себе си всичко това: гняв, ярост, злоба, хула, сквернословие от устата си. (G)Не се лъжете един друг, понеже съблякохте стария човек заедно с делата му 10 (H)и се облякохте в новия, който се обновява в съзвучие с образа на своя Създател, така че да достигне съвършено познание за Него. 11 (I)Тук няма разлика между елин и юдеин, обрязан и необрязан, варварин и скит, роб и свободен, но Христос е всичко и във всичко.

Лука 12:13-21

Притча за неразумния богаташ

13 Някой от народа Му рече: „Учителю, кажи на брат ми да раздели с мен наследството.“ 14 (A)А Той му отвърна: „Човече, че кой Ме е поставил да ви съдя или деля?“ 15 И се обърна към всички: „Внимавайте и се пазете от всяка алчност! Защото животът на човека не се състои в това, да преумножава имотите си.“

16 Тогава им каза притча: „Нивата на един богат човек даде обилен плод. 17 И той си мислеше: ‘Какво да сторя? Няма къде да събера зърното си.’ 18 И си каза: ‘Ето какво ще направя – ще съборя складовете си и ще съградя по-големи. Там ще събера всичките си храни и благата си. 19 И ще си река – ето сега ти имаш много блага, които ще стигнат за много години: почивай, яж, пий и се весели!’ 20 (B)Но Бог му рече: ‘Безумецо, нощес ще ти поискат душата, тогава на кого ще остане това, което си приготвил?’ 21 Тъй става с онзи, който събира имане за себе си, а не богатее пред Бога.“