Print Page Options
Previous Prev Day Next DayNext

Book of Common Prayer

Daily Old and New Testament readings based on the Book of Common Prayer.
Duration: 861 days
Библия, нов превод от оригиналните езици (с неканоничните книги) (CBT)
Version
Псалми 1-4

Двата пътя

(A)(B)Блажен е човек, който не отива на сбирки на нечестивите,
не ходи по пътя на грешници
и не седи в събранието на беззаконници,
(C)но му е приятно да се подчинява на закона на Господа
и размишлява върху него ден и нощ.
(D)И той ще бъде като дърво, посадено край водни пътища,
което дава своя плод навреме
и чийто лист не вехне.
И той ще успее във всичко, което върши.
(E)Не е така с нечестивите.
Защото те са като плявата, отвявана от вятъра.
Затова нечестивите няма да устоят пред съд,
нито грешните – в събрание на праведните.
Да, Господ одобрява пътя на праведните,
а пътят на нечестивите ще ги провали.

Пророчество за Божия помазаник

(F)Защо се развълнуваха народите и племената кроят безсмислени неща?
(G)Земните царе въстават
и князете заговорничат
против Господа
и Неговия помазаник.
Те казват: „Да разкъсаме техните окови
и да отхвърлим от нас техните вериги.“
(H)Този, Който обитава небесата, ще се изсмее,
Господ ще ги подиграе.
(I)Тогава ще им заговори в гнева Си
и ще ги смути с яростта Си.
„Аз помазах Своя Цар
над Сион, Своята свята планина.“
(J)Помазаният цар каза: „Ще възвестя решението на Господа.
Той ми каза: ‘Ти си Мой Син.
Аз днес Те родих!’
Искай от Мене и ще Ти дам народите в Твое наследство
и всичко до края на земята – за Твое притежание.
(K)Ще ги управляваш с железен жезъл,
ще ги строшиш като глинен съд.“
10 (L)Затова, вразумете се вие, царе!
Поучете се, земни съдии!
11 Служете на Господа със страх!
И в радостта си треперете!
12 (M)Отдайте почит на Сина, за да не се разгневи
и да не ви отведе пътят ви към гибел,
защото Неговият гняв ще пламне скоро.
Блажени са всички, които се уповават на Него!

Утринна молитва на преследвания праведник

(N)Псалом на Давид, когато бягаше от сина си Авесалом.

[a] Господи, колко са многобройни враговете ми!
Мнозина въстават против мене.
Мнозина казват за мене:
„За него няма спасение от Бога.“
(O)Но Ти, Господи, си щит за мене,
моя слава, и Ти изправяш главата ми.
Призовавам Господа
и Той ми отговаря от святата Си планина.
(P)Лягам, спя
и ставам, защото Господ ме закриля.
Няма да се уплаша от десетки хиляди хора,
които отвред са се опълчили против мене.
(Q)Стани, Господи! Спаси ме, Боже мой!
Защото Ти удряш по лицето всички мои врагове,
трошиш зъбите на нечестивите.
(R)Спасението е от Господа.
Твоето благословение да дойде върху народа Ти.

Вечерна молитва на праведника

За първия певец. В съпровод на струнни инструменти. Псалом на Давид.

[b] Когато повикам, чуй ме, Боже на моята правда!
Когато бях в притеснение, Ти ми даде простор.
Бъди милостив към мене Ти и изслушай моята молитва.
О, хора, докога славата Ми ще бъде поругавана,
докога ще обичате суетата и ще търсите лъжата?
Знайте, че Господ си е отделил благочестивия!
Господ чува, когато зова към Него.
Когато се гневите, не съгрешавайте!
Когато си лягате, размислете в сърцето си и се успокойте!
(S)Принасяйте истинни жертви
и се уповавайте на Господа!
(T)Мнозина казват: „Кой ще ни покаже добрини?“
Господи, нека светлината на Твоето лице просияе над нас!
Ти ме зарадва повече, отколкото онези,
у които се умножиха жито, вино и елей.
(U)Спокойно лягам и спя,
защото Ти, Господи, ми даваш да живея в безопасност.

Псалми 7

Господ е защита за праведника

Плачевна песен на Давид, която изпя пред Господа заради делата на вениаминеца Хус.

[a] Господи, Боже мой, на Тебе се уповавам!
Спаси ме от всички, които ме преследват, и ме избави,
за да не изтръгне някой като лъв живота ми
и да не ме разкъса, когато няма кой да ме избави.
Господи, Боже мой! Ако съм сторил нещо,
ако има неправда в моите ръце,
ако съм отплащал със зло на онзи, който е бил в мир с мене,
ако съм обирал този, който ме е притеснявал без причина,
нека врагът да ме преследва и да ме хване;
нека стъпче живота ми в пръстта
и да захвърли славата ми в праха.
Стани, Господи, в гнева Си,
вдигни се против пламналата ярост на моите врагове!
Бди над мене, Боже мой, в съда, който си разпоредил.
Множество народи ще Те заобиколят.
Седни на трона над тях във висините.
Господ ще съди народите.
Съди ме, Господи,
според праведните ми дела и моята невинност.
10 (A)Нека престане злобата на нечестивите,
а праведния укрепи,
защото подлагаш на изпитание мислите и чувствата, справедливи Боже!
11 (B)Моята защита е Бог,
Който спасява справедливите по сърце.
12 Бог е справедлив Съдия, силен и дълготърпелив,
Който всеки ден наказва.
13 Ако някой не се покае,
Господ изостря меча Си,
изопва Своя лък и се прицелва,
14 (C)приготвя за него смъртоносни оръжия,
подготвя Своите палещи стрели.
15 (D)Ето нечестивият зачена зло,
бременен е с нещастие и ражда лъжа.
16 (E)(F)Изрови ров и го издълба,
но падна в направената яма.
17 Неговата злоба ще се обърне върху собствената му глава
и насилието му ще падне върху неговото теме.
18 Ще прославя Господа заради Неговата справедливост
и ще възпявам името на Всевишния Господ.

Първо Царе 15:1-3

Саул отхвърлен от Бога

15 (A)След това Самуил каза на Саул: „Господ ме изпрати да те помажа за цар над Неговия народ, над Израил; сега чуй думите на Господа. (B)Така каза Господ Вседържител: ‘Аз наблюдавах онова, което Амалик стори на Израил, как застана на пътя му, когато той идваше от Египет.’ Иди сега и порази Амалик[a] и изтреби всичко негово[b]; не го щади, а предай на смърт мъже и жени, деца и кърмачета, волове и овце, камили и осли.“

Първо Царе 15:7-23

Тогава Саул разби Амалик от Хавила до местността Сур, която се намира срещу Египет. Той хвана жив амаликитския цар Агаг, а целия народ изтреби с меч[a]. Но Саул и народът пощадиха Агаг и най-доброто от едрия добитък, от угоените животни и агнетата – те изобщо не искаха да изтребят всичко, което беше добро, а изтребиха всичко лошо и нищожно.

10 И словото на Господа беше отправено към Самуил: 11 (A)„Разкайвам се, че поставих Саул за цар, понеже той се отвърна от Мене и не изпълни Моите заповеди.“ Натъжи се Самуил и цяла нощ призоваваше Господа. 12 А рано сутринта Самуил стана и тръгна да пресрещне Саул. На Самуил беше известено, че Саул е ходил на Кармил и там си е поставил паметник, а оттам се е върнал и е отишъл в Галгал. 13 Когато Самуил дойде при Саул, Саул му каза: „Благословен да си от Господа. Изпълних заповедта на Господа.“ 14 Но Самуил попита: „Какво е това блеене на овце в ушите ми и този рев на добитък, който чувам?“ 15 Саул отговори: „Докараха ги от Амалик, защото народът пощади най-доброто от дребния и едрия добитък за жертвоприношение на Господа, твоя Бог; а другото изтребихме.“ 16 Самуил каза на Саул: „Стига! Ще ти известя какво ми каза Господ нощес.“ Саул му отговори: „Казвай.“

17 Самуил запита: „Нима ти не се имаше за незначителен, когато стана вожд на Израилевите племена и Господ те помаза за цар над Израил? 18 Господ те изпрати на път и заповяда: ‘Иди, предай на унищожение нечестивите амаликитци и воювай против тях, докато ги изтребиш.’ 19 Защо тогава ти не послуша Господния глас, а се хвърли по плячка и извърши зло пред очите на Господа?“ 20 Саул отговори на Самуил: „Но аз послушах Господния глас, поех, където ме изпрати Господ, доведох амаликския цар Агаг и изтребих амаликитците. 21 А от плячката, дребен и едър добитък, народът взе най-доброто от това, което трябва да бъде унищожено, за да принесе в Галгал жертва на Господа, твоя Бог.“ 22 (B)Но Самуил възрази: „Нима всеизгарянията и жертвите са толкова приятни на Господа, колкото послушанието спрямо Господния глас? Наистина, послушанието е по-добро от жертвата и покорността – по-добра от тлъстината на овните. 23 Защото непокорството е също грях като магьосничеството и упорството е също като нечестието и идолопоклонството. Тъй като ти пренебрегна словото на Господа, затова и Той те отхвърля, за да не бъдеш цар.“

Деяния 9:19-31

Проповед на Савел в Дамаск

19 След това се нахрани и доби сила. И остана няколко дена с учениците в Дамаск. 20 (A)И веднага започна да проповядва в синагогите, че Иисус е Синът Божий. 21 (B)Всички, които го слушаха, недоумяваха и казваха: „Не е ли този, който преследваше в Йерусалим призоваващите това име, и не е ли дошъл тук, за да ги заведе вързани при първосвещениците?“ 22 (C)А Савел добиваше все повече сила и смущаваше юдеите, които живееха в Дамаск, доказвайки, че Този е Христос.

23 (D)И след като се минаха доста дни, юдеите се наговориха да го убият, 24 (E)но Савел узна за техния заговор. А те денем и нощем пазеха градските порти, за да го убият. 25 Тогава учениците го взеха през нощта, сложиха го в кош и го спуснаха по стената.

Савел в Йерусалим

26 (F)Като пристигна в Йерусалим, Савел се опитваше да се присъедини към учениците. Но всички се бояха от него, понеже не вярваха, че той е ученик. 27 Варнава обаче го взе, отведе го при апостолите и им разказа как той видял по пътя Господ и че Господ му говорил, и как той в Дамаск открито проповядвал в името на Иисус. 28 И вече общуваше свободно с тях в Йерусалим и проповядваше открито в името на Господ Иисус. 29 Говореше и спореше също и с елинистите. Но те намислиха да го убият. 30 (G)Като узнаха за това, братята го отведоха в Кесария и го препратиха в Тарс.

31 (H)А църквите в цяла Юдея, Галилея и Самария живееха в мир, укрепваха и напредваха със страх Господен. И с подкрепата на Светия Дух се умножаваха.

Лука 23:44-56

Кръстна смърт на Иисус Христос

44 (A)(B)Беше вече около шестия час и настана мрак по цялата земя до деветия час. 45 Слънцето потъмня, а храмовата завеса се раздра по средата. 46 (C)Тогава Иисус извика с висок глас: „Отче! В Твоите ръце предавам духа Си.“ И като каза това, издъхна.

47 (D)А стотникът, като видя станалото, прослави Бога и рече: „Наистина, Този Човек е бил праведник.“ 48 Целият народ, който се беше събрал на това зрелище и видя станалото, си тръгна, удряйки се в гърди, окайвайки се.

49 (E)А всичките Му познати стояха надалеч и гледаха това заедно с жените, които Го съпровождаха от Галилея.

Снемане на Иисус Христос от кръста и погребението Му

50 (F)Имаше един човек на име Йосиф, от юдейския град Ариматея. Той беше съветник, добър и справедлив, 51 и очакваше Божието царство, не се беше съгласил с решенията и деянията на юдеите. 52 Той дойде при Пилат и измоли тялото на Иисус. 53 И като Го сне, обви Го в плащаница и Го положи в гроб, изсечен в скала, където никой още не бе полаган. 54 Този ден беше петък и настъпваше събота.

55 След Йосиф вървяха жените, които бяха дошли с Иисус от Галилея. Те видяха гроба и как бе положено тялото Му. 56 (G)Когато се върнаха, приготвиха благовония и миро. И в съботата си починаха, както повелява Законът.