Print Page Options
Previous Prev Day Next DayNext

Book of Common Prayer

Daily Old and New Testament readings based on the Book of Common Prayer.
Duration: 861 days
Nowe Przymierze (NP)
Version
Error: 'Psalmy 119:97-120' not found for the version: Nowe Przymierze
Error: 'Psalmy 81-82' not found for the version: Nowe Przymierze
Error: Book name not found: Esth for the version: Nowe Przymierze
Dzieje 19:1-10

Paweł w Efezie

19 Właśnie gdy Apollos przebywał w Koryncie, Paweł przeszedł obszary wyżynne i przybył do Efezu. Tam spotkał jakichś uczniów i zapytał: Czy otrzymaliście Ducha Świętego, gdy uwierzyliście?

A oni mu na to: Nawet nie słyszeliśmy, że jest Duch Święty.

Zapytał więc: W jakim zatem chrzcie zostaliście zanurzeni?

Odpowiedzieli: W chrzcie Jana.

Wtedy Paweł wyjaśnił: Jan zanurzał w chrzcie opamiętania[a] i powtarzał ludowi, że ma uwierzyć w Tego, który idzie za nim, to jest w Jezusa.

Gdy to usłyszeli, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa. A kiedy Paweł włożył na nich ręce, zstąpił na nich Duch Święty, mówili też językami i prorokowali.[b] A było wszystkich tych mężczyzn około dwunastu.

Następnie Paweł udał się do synagogi. Tam przez trzy miesiące odważnie i otwarcie głosił, dyskutował i przekonywał o sprawach dotyczących Królestwa Bożego. Kiedy jednak niektórzy upierali się przy swoim, odmawiali wiary i wobec tłumów znieważali Drogę Pana, odłączył się od nich, oddzielił uczniów i codziennie rozprawiał w szkole Tyrannosa. 10 Działo się to przez dwa lata, tak że wszyscy mieszkańcy Azji, zarówno Żydzi, jak i Grecy, usłyszeli Słowo Pana.

Łukasz 4:1-13

Czas próby

Następnie Jezus pełen Ducha Świętego wrócił znad Jordanu i natchniony przez Ducha chodził po pustyni, gdzie przez czterdzieści dni diabeł poddawał Go próbie. W tych dniach nic nie jadł, a gdy dobiegły końca, odczuł głód.

Wtedy diabeł podsunął Mu pomysł: Skoro jesteś Synem Boga, powiedz temu kamieniowi, aby zamienił się w chleb.

Napisano — odpowiedział Jezus — Człowiekowi do życia potrzebny jest nie tylko chleb.

Potem diabeł wyprowadził Go na górę, gdzie w ułamku sekundy pokazał Mu wszystkie królestwa zamieszkałego świata. Zaproponował: Tobie dam całą władzę tych królestw oraz ich chwałę, bo mnie została przekazana i daję ją komu zechcę. Jeśli więc Ty się przede mną pokłonisz — wszystko będzie Twoje.

Jezus odpowiedział: Napisano:

Panu, twojemu Bogu, będziesz oddawał pokłon
i tylko Jemu będziesz służył.

W końcu diabeł zaprowadził Go do Jerozolimy, postawił na szczycie świątyni i powiedział do Niego: Skoro jesteś Synem Boga, skocz stąd w dół. 10 Przecież napisano:

Aniołom swoim poleci, by cię strzegli,

11 oraz:

Będą cię nosić na rękach,
byś czasem swojej stopy nie uraził o kamień.

12 Jezus odparł: Powiedziano: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, twego Boga.

13 Gdy czas próby dobiegł końca, diabeł odstąpił od Niego w oczekiwaniu na kolejną sposobność.

Nowe Przymierze (NP)

© 2011 by Ewangeliczny Instytut Biblijny