Print Page Options
Previous Prev Day Next DayNext

Book of Common Prayer

Daily Old and New Testament readings based on the Book of Common Prayer.
Duration: 861 days
Swedish New Living Bible (Nya Levande Bibeln) (SVL)
Version
Psaltaren 148-150

Lova Herren i himlen och på jorden

148 Lova Herren i himlen! Prisa honom i höjden!

Lova honom, alla hans änglar, hela himlens här!

Lova honom, sol och måne och alla lysande stjärnor.

Lova honom, ni himlar som finns där ovan! Lova honom, ni dimmor högt ovan molnen!

Låt allt som han har skapat lova honom, för han gav order om att de skulle bli till.

Han gav dem för alltid deras plats. Hans befallningar kan aldrig upphävas.

Lova honom du jord och ni varelser i havens djup.

Låt eld och hagel, snö och regn, väder och vind, lyda honom.

Låt berg och kullar, fruktträd och cedrar,

10 vilddjur och boskap, ormar och fåglar lova honom.

11 Låt kungar och folk med sina härskare och domare,

12 unga män och flickor,

13 ja, låt alla lova Herren tillsammans. Han, bara han, är värd det. Hans härlighet är mycket större än jorden och himlen.

14 Han har gjort sitt folk starkt och gett det hopp. Därför lovar Israel honom, det folk som står honom närmast.Halleluja! Ja, lova Herren!

Seger och hämnd

149 Halleluja! Ja, prisa Herren! Sjung en ny sång för honom. Sjung lovsånger till honom, allt hans folk!

Israel, var glad över din Skapare! Jerusalems invånare, upphöj er kung!

Dansa till hans ära och spela på trummor och harpor.

4-5 Herren älskar sitt folk, och de som är förtryckta ska han befria. Därför ska de vara glada. De ska prisa honom natten lång.

6-7 Prisa er Gud med hög röst, ni hans folk! Använd ett skarpt svärd till att straffa de folk som inte vill veta av honom.

Bind folkens kungar med kättingar och sätt handbojor på deras ledare,

och verkställ deras domar.Detta är en triumfens dag för Guds folk. Halleluja! Lova Herren!

Lova Herren med alla instrument

150 Halleluja! Ja, prisa Herren!Lova honom i hans tempel. Lova honom som har sin tron i den himmel som han i sin makt har skapat.

Lova honom för hans väldiga gärningar! Lova hans oöverträffade storhet!

Lova honom med basunklang, med gitarrer, lyror och harpor.

Lova honom med tamburiner och dans. Lova honom med stränginstrument och flöjter.

Lova honom med cymbaler, ja, med ljudande cymbaler.

Må allt som lever prisa Herren! Prisa honom också du!Halleluja!

Psaltaren 114-115

Israels äventyrliga flykt från Egypten

114 När Israels folk för länge sedan drog ut från Egypten och Jakobs släkt lämnade landet vars språk de inte kunde förstå,

då blev Juda del av landet, Guds heliga boplats, och Israel hans rike.

Röda havet såg folket komma och delade sig för dem, och Jordanfloden stannade upp i sitt lopp.

Bergen hoppade som bockar, och de små höjderna som lamm!

Vad har hänt med dig, Röda hav, eftersom du delar dig i två delar? Och du Jordan, varför stannade du av?

Varför hoppade ni berg som bockar? Och varför skuttade ni små kullar som lamm?

Darra, jord, när Jakobs Gud visar sig!

Det är ju han som gör klippan till en vattenrik sjö och låter en källa flöda fram bland stenarna.

Den ende sanne guden

115 Ge ära åt ditt namn, Herre, inte till vårt! Se till att alla prisar din godhet och din sanning.

Varför tillåter du folk att hånfullt säga: Var finns deras Gud?

Vår Gud är ju i himlen, och han gör vad han vill.

Deras gudar är bara föremål av silver och guld som människor gjort.

De kan varken tala eller se, trots att de har ögon och mun!

Inte heller kan de höra eller lukta

eller använda sina händer och fötter! De ger inga ljud ifrån sig.

Lika stela och döda som dessa gudar är, ska de som tillber dem bli.

Israels folk, lita på Herren! Han är er hjälp och ert skydd.

10 Arons präster, lita på Herren! Han är er hjälp och ert skydd.

11 Alla ni som fruktar honom, lita på honom! Han skyddar och bevarar er.

12 Herren har inte glömt oss, utan han ska också i framtiden välsigna oss. Hans välsignelse ska vila över Israels folk och Arons präster.

13 Han välsignar var och en som fruktar honom, oavsett om han är obetydlig eller inflytelserik.

14 Må Herren ge många barn till er och era ättlingar.

15 Må ni bli välsignade av Herren, som har skapat både himmel och jord.

16 Himlen tillhör Herren, men han har överlämnat jorden åt människorna.

17 De döda kan inte längre sjunga lovsånger till Herren, för där de nu är tiger man för alltid.

18 Men vi kan det! Vi kan prisa honom nu och för all framtid! Lova Gud! Halleluja!

Daniel 4:1-18

Jag, Nebukadnessar, levde i fred och hade framgång,

när jag en natt fick en dröm som skrämde mig.

Jag sände bud efter alla visa män i Babylon för att få min dröm uttydd.

När spåmännen, trollkonstnärerna, astrologerna och de vise männen kom och jag berättade drömmen för dem, kunde de inte förklara den.

Till slut kom Daniel till mig, den man som jag kallar Beltesassar efter min gud. Han har den helige gudens ande i sig.

Beltesassar, du som är den främste bland mina spåmän, sa jag, jag vet att den helige gudens ande bor i dig och att ingen hemlighet är så svår att inte du kan lösa den. Tala om för mig vad min dröm betyder!

7-8 Jag såg ett mycket högt träd ute på fältet, och det växte allt högre mot skyn, tills man kunde se det överallt i hela världen.

Löven var friska och gröna, och grenarna var nertyngda av frukt, tillräckligt för att alla skulle få att äta. Markens djur vilade sig i dess skugga, fåglar byggde bo i dess lövverk och hela världen fick sin föda av det.

10 Då fick jag i drömmen se hur en Guds ängel kom ner från himlen.

11 Han ropade: 'Hugg ner trädet! Skär av grenarna, skaka av löven och sprid ut frukten. Jaga bort djuren som håller till under det, och fåglarna som sitter på grenarna,

12 men lämna kvar stubben med rötterna i jorden. Bind fast den med en kätting av järn och koppar och låt den stå kvar i gräset på fältet.Han ska dricka av himlens dagg och äta markens gräs!

13 Under sju år ska han leva som ett djur.

14 Detta har änglarna bestämt genom den Heliges befallning. Anledningen till detta är att hela världen ska inse att den Högste råder över världens alla riken och kan ge dem till vem han vill, till och med till den lägsta bland människor!'

15 Så var min dröm, Beltesassar. Tala nu om för mig vad den betyder! Ingen annan kan hjälpa mig. Alla de vise männen i riket har svikit mig. Men du kan tala om innebörden för mig, för gudarnas ande bor i dig.

16 Daniel satt förstummad och var alldeles tyst en lång stund, förskräckt över drömmens innebörd. Slutligen sa kungen till honom: Beltesassar, var inte rädd att tala om för mig vad den betyder!Daniel svarade: Om dessa händelser som förutsägs i drömmen ändå ville drabba dina fiender, Ers Majestät, och inte dig!

17 Trädet som växte så högt att hela världen kunde se det,

18 och som hade så friska, gröna löv och så mycket frukt att den räckte åt alla, och som gav skydd åt vilda djur och lät fåglar bygga bo i sina grenar -

1 Petrusbrevet 4:7-11

Visa kärlek även under lidande

Tidens ände är snart inne. Be därför med allvar och eftertanke.

Och viktigast av allt: fortsätt att visa varandra kärlek, för kärleken täcker över många av era fel.

Visa gästfrihet och klaga inte över det extra arbete som det medför.

10 Gud har gett var och en av er speciella gåvor. Se till att ni använder dem till att hjälpa varandra och till att förmedla Guds nåd och välsignelse till andra människor i alla dess former.

11 Är du kallad till att predika? Tala då Guds ord till andra. Är du kallad att hjälpa andra? Gör det med all den kraft och energi som Gud ger, så att Gud blir förhärligad genom Jesus Kristus. Honom tillhör äran och makten i evigheternas evighet. Amen.

Johannes 21:15-24

Jesus samtalar med Petrus

15 När de hade ätit sa Jesus till Simon Petrus: Simon, Johannes son, älskar du mig mer än de andra här? Ja, svarade Petrus, du vet att jag är din vän.Föd då mina lamm, sa Jesus till honom.

16 Jesus upprepade frågan: Simon, Johannes son, älskar du mig verkligen? Ja, Herre, sa Petrus, du vet att jag är din vän.Ta då hand om mina får, sa Jesus.

17 Än en gång frågade Jesus honom: Simon, Johannes son, är du verkligen min vän? Petrus blev ledsen över att Jesus ställde frågan en tredje gång, men han svarade: Herre, du känner mig och du vet att jag är din vän.Jesus sa: Föd då mina lamm.

18 Men jag har mer att säga dig. När du var ung kunde du göra som du ville, och du hade dina egna planer. Men när du blir gammal ska du sträcka ut händerna, och andra ska leda dig för att föra dig dit du inte vill.

19 Jesus sa detta för att låta Petrus veta med vilket slags död han skulle förhärliga Gud. Sedan sa Jesus till honom: Följ mig.

20 Petrus vände sig om och såg att den lärjunge som Jesus älskade följde efter, han som hade lutat sig fram vid deras sista kvällsmåltid för att fråga Jesus: Herre, vem av oss kommer att förråda dig?

21 Petrus frågade Jesus: Vad kommer att hända med honom? Hur kommer han att dö?

22 Jesus svarade: Om jag vill att han ska leva tills jag kommer tillbaka, vad har du med det att göra? Följ du mig.

23 Så spreds ryktet att den lärjungen inte skulle dö. Men det var inte alls vad Jesus sa. Han sa bara: Om jag vill att han ska leva tills jag kommer, vad har du med det att göra?

24 Jag är den lärjungen! Jag såg dessa händelser och har skrivit ner dem här och alla vet att det är sant. Och jag tror att om alla övriga händelser i Jesu liv skulle skrivas ner, så skulle världen knappast rymma alla de böcker man då fick lov att skriva!

Swedish New Living Bible (Nya Levande Bibeln) (SVL)

Copyright © 1974, 1977, 1987, 1995, 2003, 2004 by Biblica, Inc.®