A A A A A
Bible Book List

Tytusa 1 Nowe Przymierze (NP)

Powitanie

Paweł, sługa Boga i apostoł Jezusa Chrystusa, posłany ze względu na wiarę wybranych Bożych i poznanie prawdy zgodnej z pobożnością, w nadziei życia wiecznego — które wierny swoim słowom[a] Bóg obiecał przed wiekami, a we właściwym czasie objawił w słowie, powierzonym mi do głoszenia z rozkazu Boga, naszego Zbawcy — do Tytusa, prawowitego syna we wspólnej wierze.

Niech łaska i pokój, których źródłem jest Bóg Ojciec i nasz Zbawca, Jezus Chrystus, będą twoim udziałem.

Zadanie ustanowienia starszych

Pozostawiłem cię na Krecie po to, abyś uporządkował pozostałe sprawy i — jak ci nakazałem — ustanowił w miastach starszych.[b] Mogą nimi być ludzie nienaganni. Powinni być mężami jednej żony[c] i mieć wierzące dzieci, wolne od zarzutu rozwiązłości lub niekarności.

Starszy,[d] jako powiernik Boży, powinien być nienaganny, niesamowolny, nieskory do gniewu, wolny od nałogów, niewybuchowy i niechciwy brudnego zysku. Ponadto powinien być gościnny, kochający to, co dobre, rozsądny, sprawiedliwy, oddany sprawie, zdyscyplinowany, trzymający się — zgodnie z udzielaną nauką — wiernego przekazu Słowa, tak, aby był w stanie udzielić zachęty w ramach zdrowych zasad wiary, a także przekonać przeciwników.

10 Wielu bowiem to ludzie niekarni, rozgadani, zwodziciele — zwłaszcza wśród obrzezanych. 11 Takim trzeba zatkać usta, gdyż oni całe domy wywracają, ucząc — dla brudnego zysku — rzeczy niepotrzebnych. 12 Jeden z nich, ich własny prorok, powiedział: Kreteńczycy to wieczni kłamcy, wstrętne bestie i brzuchy leniwe.[e] 13 Świadectwo to jest prawdziwe. Z tego powodu karć ich surowo, aby byli zdrowi w wierze 14 i przestali zwracać uwagę na żydowskie baśnie oraz nakazy ludzi, którzy odwracają się od prawdy.

15 Dla czystych wszystko jest czyste, natomiast dla skalanych i niewierzących nic nie jest czyste. Splamione są zarówno ich umysły, jak i sumienia. 16 Utrzymują, że znają Boga, lecz swoimi uczynkami wypierają się Go — są obrzydliwi, nieposłuszni i niezdolni do żadnego dobrego dzieła.

Footnotes:

  1. Tytusa 1:2 Lub: prawdomówny
  2. Tytusa 1:5 Lub: prezbiterów
  3. Tytusa 1:6 Lub: powinni być wierni swojej żonie.
  4. Tytusa 1:7 Lub: biskup
  5. Tytusa 1:12 Cytat z Epimenedesa z Knossos na Krecie (VI w. p. Chr.). Mówi się, że Epimenedes zasugerował Ateńczykom wybudowanie ołtarza nieznanemu Bogu (Dz 17:23).
Nowe Przymierze (NP)

© 2011 by Ewangeliczny Instytut Biblijny

  Back

1 of 1

You'll get this book and many others when you join Bible Gateway Plus. Learn more

Viewing of
Cross references
Footnotes