A A A A A
Bible Book List

Kolosan 1 Nowe Przymierze (NP)

Powitanie

Paweł, z woli Boga apostoł Jezusa Chrystusa, oraz Tymoteusz, nasz brat, do świętych i wiernych[a] braci[b] w Chrystusie, zamieszkałych w Kolosach: Niech Bóg, nasz Ojciec,[c] darzy was łaską i pokojem.

Modlitwa dziękczynna

Zawsze, gdy się modlimy, dziękujemy za was Bogu, Ojcu naszego Pana Jezusa Chrystusa. Czynimy to, odkąd usłyszeliśmy o waszej wierze zakorzenionej w Chrystusie Jezusie oraz o miłości okazywanej wszystkim świętym. Pobudza was do tego nadzieja, której wypełnienie czeka na was w niebie. Słyszeliście o niej w słowie prawdy, dobrej nowinie, która i do was dotarła. Nowina ta na całym świecie wydaje owoc i rośnie — podobnie jak u was, od dnia, gdy usłyszeliście i pojęliście prawdę o łasce Boga.

Tego nauczyliście się od Epafrasa, naszego ukochanego towarzysza w służbie, który tak wiernie troszczy się o was jako opiekun posłany przez Chrystusa.[d] On też dał nam znać o waszej miłości wypływającej z Ducha.

Dlatego i my od dnia, gdy o tym usłyszeliśmy, nie przestajemy się za was modlić. Prosimy, aby Bóg napełnił was poznaniem swojej woli we wszelkiej duchowej mądrości i rozeznaniu, 10 po to, byście postępowali w sposób godny Pana, mogli Mu się we wszystkim podobać, wydawali owoc w każdym dobrym czynie i wzrastali w poznaniu Boga, 11 wspomagani wszelką mocą, właściwą potędze Jego chwały, wiodącą do wytrwałości i cierpliwości we wszystkim.

Z radością 12 dziękujcie Ojcu, który nas przysposobił do udziału w dziedzictwie świętych — tam, gdzie panuje światło. 13 On nas wybawił spod tyranii ciemności i przeniósł do Królestwa swego ukochanego Syna, 14 w którym mamy odkupienie, przebaczenie grzechów.

Wyjątkowość Jezusa Chrystusa

15 On jest obrazem niewidzialnego Boga,
praprzyczyną wszelkiego stworzenia,

16 ponieważ w Nim zostało stworzone
wszystko — w niebie i na ziemi,
to, co widzialne i niewidzialne,
trony oraz rządy,
zwierzchności i władze;
wszystko zaistniało
przez Niego i dla Niego.

17 On sam jest przed wszystkim
i w Nim trwa wszystko
razem połączone.

18 On też jest Głową Ciała — Kościoła;
On jest początkiem,
pierwszym zmartwychwstałym,
aby we wszystkim mieć rangę pierwszeństwa,

19 gdyż w Nim cała Pełnia zechciała zamieszkać,
20 i przez Niego pojednać ze sobą
wszystko — na ziemi i w niebie —
dzięki wprowadzeniu pokoju
za cenę krwi
przelanej przez Niego na krzyżu.

21 Was również, kiedyś obcych, wrogo nastawionych, pochłoniętych czynieniem zła, 22 teraz pojednał w Jego ziemskim ciele przez śmierć, aby was przed sobą postawić jako świętych, nieskazitelnych i nienagannych, 23 jeśli tylko nieprzerwanie trwać będziecie w wierze, ugruntowani, stali i niewzruszeni w nadziei płynącej z dobrej nowiny. Usłyszeliście ją, gdyż jest głoszona każdemu stworzeniu pod niebem, a ja, Paweł, zostałem jej rzecznikiem.

Paweł — zwiastun Bożej tajemnicy

24 Teraz cieszę się mimo cierpień, które ze względu na was znoszę, i na własnym ciele uzupełniam to, czego mi brak z udręk podobnych Chrystusowym — za Jego Ciało, którym jest Kościół. 25 Rzecznikiem tego Kościoła zostałem zgodnie z planem Boga powierzonym mi względem was, by wypełnić Słowo Boże, 26 tajemnicę zakrytą od wieków i pokoleń, a teraz objawioną Jego świętym. 27 Im Bóg zechciał oznajmić, jak wielkie jest wśród pogan bogactwo chwały tej tajemnicy, którą jest Chrystus w was, nadzieja chwały.

28 To Jego ogłaszamy, napominając każdego człowieka i każdego z całą mądrością nauczając, tak by każdą osobę przedstawić jako doskonałą w Chrystusie. 29 Nad tym właśnie się trudzę, z tym zmagam stosownie do Jego działania, które z całą siłą się we mnie przejawia.

Footnotes:

  1. Kolosan 1:2 Lub: wierzących
  2. Kolosan 1:2 Liczba mnoga słowa bracia, oznacza w grece zarówno braci, jak i siostry.
  3. Kolosan 1:2 W części manuskryptów występuje: Niech Bóg, nasz Ojciec, i Pan, Jezus Chrystus.
  4. Kolosan 1:7 Lub: jako diakon Chrystusa.
Nowe Przymierze (NP)

© 2011 by Ewangeliczny Instytut Biblijny

  Back

1 of 1

You'll get this book and many others when you join Bible Gateway Plus. Learn more

Viewing of
Cross references
Footnotes