Add parallel Print Page Options

Zachęty różne

13 Pielęgnujcie braterską miłość. Nie zapominajcie o gościnności. Dzięki niej niektórzy, nieświadomi tego, gościli aniołów. Pamiętajcie o więźniach, jakbyście sami byli więźniami, oraz o prześladowanych, ponieważ też jesteście w ciele.

Małżeństwo ma być otaczane szacunkiem przez wszystkich, a pożycie małżonków — bez skazy. Bóg bowiem osądzi uprawiających prostytucję i cudzołożników.

Nie bądźcie przywiązani do pieniędzy. Zadowalajcie się tym, co posiadacie. Bóg przecież obiecał:

Nie porzucę cię
ani cię nie opuszczę.

Tak więc z ufnością możemy mówić:

Pan moim wsparciem — nie boję się!
Co mi może uczynić człowiek?

Pamiętajcie o waszych przewodnikach, którzy wam zwiastowali Słowo Boże. Rozpatrując koniec ich życiowej drogi, naśladujcie ich wiarę.

Jezus Chrystus wczoraj i dziś — ten sam i na wieki. Nie pozwalajcie się zwodzić różnorodnym obcym naukom. Dobrze jest wzmacniać serce łaską, a nie przepisami o pokarmach. Tym, którzy ich przestrzegali, nie przyniosły one korzyści.

10 My mamy ołtarz, z którego nie mają prawa jeść ci, którzy służą przybytkowi. 11 Bo ciała zwierząt, których krew arcykapłan wnosi do świątyni za grzech, spala się poza obozem. 12 Dlatego i Jezus, aby uświęcić lud własną krwią, cierpiał poza bramą. 13 Wyjdźmy więc do Niego poza obóz, niosąc Jego pohańbienie. 14 Nie mamy tu bowiem miasta trwałego, ale tęsknimy za przyszłym.

15 Przez Niego więc nieustannie składajmy Bogu ofiarę uwielbienia, to znaczy owoc warg wyznających Jego Imię. 16 Nie zaniedbujcie też dobroczynności i wzajemnej pomocy, gdyż takie ofiary podobają się Bogu.

17 Bądźcie posłuszni i ulegli swoim przewodnikom. Czuwają oni nad waszymi duszami i zdadzą z tego sprawę. Niech to czynią z radością, a nie z narzekaniem, bo to nie wyszłoby wam na korzyść.

18 Módlcie się za nami. Jesteśmy bowiem przekonani, że mamy czyste sumienie, gdyż chcemy we wszystkim dobrze postępować. 19 Zachęcam was do tej modlitwy tym bardziej, że chciałbym, aby mi było dane jak najprędzej do was wrócić.

20 A Bóg pokoju,
który przez krew wiecznego Przymierza
wyprowadził spośród umarłych
wielkiego Pasterza owiec,
naszego Pana Jezusa,
21 niech was wydoskonali we wszystkim,
co jest przydatne do spełnienia Jego woli,
czyniąc w nas to,
co jest miłe w Jego oczach,
przez Jezusa Chrystusa,
któremu chwała na wieki. Amen.

22 Proszę was, bracia, wysłuchajcie tych kilku słów napomnienia, bo napisałem do was krótko.

23 Wiedzcie, że nasz brat Tymoteusz został zwolniony. Zobaczę was razem z nim, jeśli wkrótce przyjdzie.

24 Pozdrówcie wszystkich, którzy wam przewodzą, oraz wszystkich świętych. Przekazuję pozdrowienia od wierzących z Italii.

25 Niech wam wszystkim towarzyszy łaska.