A A A A A
Bible Book List

Filemona Nowe Przymierze (NP)

Przywitanie i pozdrowienia

Paweł, więzień Chrystusa Jezusa, oraz Tymoteusz, nasz brat, do Filemona, ukochanego,[a] naszego współpracownika — również do Apfii, naszej siostry, i do Archipposa, naszego współbojownika — oraz do kościoła gromadzącego się w twoim domu: Niech łaska i pokój, których źródłem jest Bóg, nasz Ojciec, i Pan, Jezus Chrystus, będą waszym udziałem.

Zapewnienie o modlitwie

Dziękuję mojemu Bogu zawsze, gdy cię wspominam w moich modlitwach. To dlatego, że słyszę o twojej miłości i wierze, które przenikają twoje życie z Panem Jezusem oraz stosunki ze wszystkimi świętymi. Modlę się, aby twój udział w wierze[b] owocował głębokim poznaniem wszelkiego dobra, które jest w nas[c] dzięki Chrystusowi.[d] Twoja miłość przyniosła mi bowiem wielką radość i pociechę, szczególnie, że podziałała odświeżająco na świętych.

Prośba

Dlatego, chociaż w Chrystusie mógłbym śmiało nakazać ci, co należy zrobić, to jednak, ze względu na miłość, proszę — ja, stary już Paweł, a teraz również więzień dla sprawy Chrystusa Jezusa.

10 Proszę cię za moim synem, którego urodziłem w więzieniu, za Onezymosem.[e] 11 Kiedyś był on dla ciebie nieprzydatny. Teraz jednak jest użyteczny — zarówno dla ciebie, jak i dla mnie. 12 Odsyłam ci go, a to tak, jakbym ci odsyłał swoje własne serce.

13 Miałem zamiar zatrzymać go przy sobie, aby mi usługiwał zamiast ciebie — teraz, gdy jestem w więzach z powodu dobrej nowiny. 14 Jednak bez twojej zgody nie chciałem nic uczynić. Nie chcę, by w twej dobroci był choć cień przymusu. Niech ona raczej będzie gestem dobrej woli. 15 Bo może dlatego opuścił cię na chwilę,[f] abyś go odzyskał na wieki 16 i to już nie jako sługę, ale więcej, jako ukochanego brata, szczególnie dla mnie, a tym bardziej dla ciebie, i nie tylko na czas ziemskiego życia, ale także w Panu.

17 Skoro więc masz mnie za uczestnika wspólnej sprawy, przygarnij go tak, jak mnie. 18 A jeśli wyrządził ci jakąś szkodę albo jest ci coś dłużny, mnie to przypisz. 19 Ja, Paweł, piszę własnoręcznie: Ja wynagrodzę. Nie chcę się przy tym rozwodzić, że samego siebie jesteś mi w zamian winien.

20 Tak, bracie, proszę: Pozwól mi odnieść jakąś korzyść w Panu. Odśwież moje serce w Chrystusie.

21 Piszę przekonany o twoim posłuszeństwie, świadom, że uczynisz więcej, niż to, o czym wspomniałem. 22 Jednocześnie proszę, przygotuj mi gościnę. Mam bowiem nadzieję, że dzięki waszym modlitwom, otrzymacie mnie z powrotem, jako dowód łaski.

Pozdrowienia

23 Pozdrawia cię Epafras, mój współwięzień w Chrystusie Jezusie, 24 Marek, Arystarchos, Demas i Łukasz, moi współpracownicy.

25 Niech łaska Pana Jezusa Chrystusa towarzyszy wam w duchowym życiu.

Footnotes:

  1. Filemona 1:1 Imię Filemon może znaczyć: (1) Jedyny ukochany; (2) Owoc (?) pocałunku.
  2. Filemona 1:6 Lub: (1) aby twoje wsparcie płynące z wiary owocowało głębokim poznaniem; (2) aby twoje dzielenie się wiarą owocowało; (3) aby twój wkład we wspólnotę wiary owocował.
  3. Filemona 1:6 w nas: w części manuskryptów mamy: w was.
  4. Filemona 1:6 Lub: ze względu na Chrystusa.
  5. Filemona 1:10 Onezymos, znaczy: użyteczny. Apostoł używa tego imienia w grze słów (w. 11).
  6. Filemona 1:15 Idiom: na godzinę.
Nowe Przymierze (NP)

© 2011 by Ewangeliczny Instytut Biblijny

  Back

1 of 1

You'll get this book and many others when you join Bible Gateway Plus. Learn more

Viewing of
Cross references
Footnotes