Add parallel Print Page Options

Соломон будує свій палац

Тринадцять років знадобилося Соломону, щоб закінчити будівництво свого палацу. Він збудував палац Ливанського Лісу, що був сто ліктів[a] завдовжки, п’ятдесят[b] завширшки й тридцять[c] заввишки з чотирма[d] рядами кедрових колон, які підтримували оздоблені кедрові балки. Дах був зроблений з кедра поверх балок, що трималися на колонах—сорок п’ять балок, по п’ятнадцять у кожному ряду. Вікна були високо, по три—одне навпроти іншого. Всі двері мали чотирикутні рами, які розташовувалися по троє в передній частині,—одна навпроти іншої.

Він збудував колонаду завдовжки п’ятдесят ліктів і завширшки тридцять. Перед нею була галерея з дахом, що тримався на стовпах.

Він збудував тронну залу, залу Правосуддя, де мав виносити присуди, і обшив її кедром від підлоги до стелі. А палац, у якому він мав жити, стояв на іншому подвір’ї за залом правосуддя й мав такий самий вигляд. Соломон зробив такий самий палац, як ця зала, для фараонової дочки, з якою він одружився.

Усі ці споруди від зовнішніх стін до великого подвір’я та від фундаменту до карнизів були зроблені з цеглин високоякісного каменя, обтесаних за розміром і оброблених пилкою зсередини і ззовні. 10 Фундамент було покладено з великих каменів високої якості. Завдовжки деякі з них були десять ліктів, а деякі—вісім[e]. 11 Згори були високоякісні камені, обтесані за розміром, і кедрові балки. 12 Велике подвір’я охоплювала стіна в три яруси, оздоблена каменем і один ярус оброблених кедрових балок, так само як і внутрішнє подвір’я храму Господнього з його ґанком.

Прикрашення храму

13 Цар Соломон послав людей до Тира, щоб привели Гурама[f], 14 мати якого була вдовою з роду Нафталі, а батько був з Тира, майстром по бронзі. Гурам був надзвичайно обдарований і досвідчений в усіх видах робіт з бронзою. Він прийшов до царя Соломона й виконав усю роботу, яку було йому доручено.

15 Він відлив дві бронзові колони, кожна була вісімнадцять ліктів[g] заввишки дванадцять ліктів[h] довкруги та вісім ліктів завтовшки[i]. 16 Він також зробив дві капітелі з литої бронзи, щоб установити зверху на колони. Кожна капітель була п’ять ліктів заввишки. 17 Мережі переплетених ланцюгів гірляндами звисали з капітелей колон, по сім на кожній капітелі. 18 Він відлив два ряди гранатів, що оточували кожну мережу, щоб прикрасити капітелі згори на колонах. Так само він зробив з кожною капітеллю. 19 Капітелі колон на ґанку були у формі лілій, по чотири лікті[j] заввишки. 20 Капітелі обох колон над опуклостями біля мережі оточувало по двісті гранатів у ряд. 21 Він встановив колони у портику храму. Колону з південної сторони він назвав Якин, а північну колону—Воаз. 22 Капітелі зверху мали форму лілій. Так робота над колонами була закінчена.

23 Він зробив кругле Море[k] з литого металу, розміри якого були десять ліктів від краю до краю і п’ять ліктів заввишки. Довкола воно становило тридцять ліктів[l]. 24 Під вінцем його оточували гарбузи—по десять на лікоть. Гарбузи були розташовані в два ряди й становили одне ціле з Морем.

25 Море стояло на дванадцяти бронзових биках: троє дивилися на північ, троє—на захід, троє—на південь і троє—на схід. Море трималося на них зверху, задами вони були обернені всередину. 26 Воно було завтовшки в долоню[m], вінця нагадували вінця келиха і мали вигляд розквітлої лілії. Воно містило дві тисячі батів[n].

27 Він також зробив десять рухливих поставців із бронзи; кожен був по чотири лікті завдовжки, чотири завширшки й три заввишки. 28 Ось як ці поставці було зроблено: вони мали бокові панелі, закріплені в рамі. 29 На панелях між рамами були леви, тельці та Херувими—і на рамах також. Під левами та биками і над ними були карбовані вінки. 30 Кожен поставець мав по чотири бронзові колеса з бронзовими осями, по кутах були бронзові підпори для чаш омовіння, з вилитими вінками з кожного боку.

31 Всередині поставці мали маківки один лікоть[o] углиб. Вони були круглими, діаметром у півтора лікті[p]. Навколо гирла йшли гравюри. Стінки поставців були квадратні, а не круглі. 32 Чотири колеса було під стінками, і вісі коліс було закріплено на поставці. Діаметр кожного колеса був півтора лікті. Під поставцями було по чотири колеса, а осі коліс було закріплено в поставцях. Діаметр кожного колеса був півтора лікті. 33 Колеса було виготовлено, як колеса колісниці; осі, обводи, спиці та обіддя було зроблено з литого металу.

34 Кожен поставець мав по чотири ручки—по одній на кутах,—вилиті цільно з поставцями. 35 Згори на поставцях був круглий отвір півлікті[q] вглиб. Підпори панелей були закріплені згори на поставцях. 36 Він вигравував на поставцях: з боків, на підпорах і рамах Херувимів, левів, пальмові дерева та вінки. 37 Так він зробив десять поставців. Вони всі були вилиті з однієї міри й були однакові за розміром та формою.

38 Потім він зробив десять бронзових умивальниць, кожна вміщувала по сорок батів[r] і налічувала чотири лікті в діаметрі, кожна умивальниця стояла на одному з десяти поставців. 39 Він розмістив п’ять поставців із південної сторони храму і п’ять з північної. Він розташував Море з південного боку в південно-східному кутку храму. 40 Він також зробив умивальниці, лопатки й кропильниці.

Отож Гурам закінчив усі роботи, які він виконував для царя Соломона у храмі Господньому:

41 дві колони;

дві чашоподібні капітелі, що прикрашали колони;

дві мережані прикраси двох чашоподібних капітелей зверху на колонах;

42 чотириста плодів гранатового дерева для тих мережаних прикрас (два ряди гранатів на кожній мережаній прикрасі, що оздоблювали чашоподібні капітелі зверху на колонах);

43 десять поставців з десятьма умивальницями;

44 Море та дванадцять биків під ним;

45 умивальниці, лопатки й кропильниці.

Всі ці предмети, які Гурам зробив для царя Соломона для храму Господнього, були виготовлені з полірованої бронзи. 46 Цар наказав виливати їх у глиняних формах у долині Йордану між Суккотом та Заретаном. 47 Соломон так і не зважив усі ці речі, оскільки їх було надто багато. Вага бронзи лишилася невизначеною.

48 Соломон також зробив усе вмеблювання й прибори, що були в храмі Господньому:

золотий вівтар;

золотий стіл для хліба присутності;

49 свічники зі щирого золота (п’ять справа і п’ять зліва перед Святеє Святих);

квіти з золота, лампади та щипці;

50 зі щирого золота чаші, ножиці для підрізання гноту, кропильниці, тарелі й кадильниці;

золоті завіси для дверей внутрішньої кімнати, Святеє Святих, а також двері головної зали храму.

51 Коли цар Соломон закінчив усі роботи по будівництву храму Господнього, він приніс усе, що присвятив його батько Давид: срібло, золото і меблі й передав усе це до скарбниці храму Господнього.

Footnotes

 1. 7:2 сто ліктів Приблизно 50 м.
 2. 7:2 п’ятдесят ліктів Приблизно 25 м.
 3. 7:2 тридцять ліктів Приблизно 15 м.
 4. 7:2 чотирма Цей варіант міститься виключно у древньогрецьких текстах. Древньогебрейські рукописи мають «трьома».
 5. 7:10 вісім ліктів Приблизно 4 м.
 6. 7:13 Гурама Або «Гірама».
 7. 7:15 вісімнадцять ліктів Приблизно 9 м.
 8. 7:15 дванадцять ліктів Приблизно 6 м.
 9. 7:15 та вісім ліктів завтовшки Цей варіант міститься виключно у древньогрецьких текстах.
 10. 7:19 чотири лікті Приблизно 2 м.
 11. 7:23 Море Величезна бронзова діжа, котру звали «Морем».
 12. 7:23 тридцять ліктів Приблизно 15 м.
 13. 7:26 одна долоня Приблизно 7,5 см.
 14. 7:26 дві тисячі батів Приблизно 44000 л.
 15. 7:31 один лікоть Приблизно 50 см.
 16. 7:31 півтора лікті Приблизно 75 см.
 17. 7:35 півліктя Приблизно 25 см.
 18. 7:38 сорок батів Приблизно 880 л.