Add parallel Print Page Options

Соломонові урядовці

Тож цар Соломон правив усім Ізраїлем. А це були його старші урядовці:

Азарія, син Задока,—священик,

Елігорет і Агіжа, сини Шиші,—писарі,

Єгошафат, син Агілуда, записував події, які трапилися у країні,

Беная, син Єгояди,—головнокомандуючий,

Задок і Авіатар—священики,

Азарія, син Натана,—на чолі окружних урядовців,

Завуд, син Натана—священик і особистий радник царя,

Агішар дбав про палац,

Адонірам, син Авди, був на чолі робочої сили.

Соломон мав також дванадцять окружних управлінців над усім Ізраїлем, які постачали провізію для царя та царського дому. Кожен мав забезпечувати царя протягом одного місяця на рік. Ось їхні імена:

Бен-Гур—у горах Ефраїмових;

Бен-Декер—у Маказі, Шаалвімі, Бет-Шемеші та Елон-Бетганані;

10 Бен-Гесед—в Аруввоті (йому було підпорядковано всі землі Хефера та Соко);

11 Бен-Авінадав—у Нафат-Дорі[a] (він був одружений з Тафат, дочкою Соломона);

12 Ваана, син Агілуда,—у Таанасі й Меґіддо, і по всьому Бет-Шеану, що поруч із Заретаном нижче Єзреела, від Бет-Шеана до Авель-Мехоли й аж до Йокмеама;

13 Бен-Ґевер—у Рамот-Ґілеаді (йому було доручено поселення Яїра, сина Манассії, у Ґілеаді, а також земля Арґов у Башані й шістдесят великих міст, обнесених стінами, з бронзовими засувами на брамах);

14 Агінадав, син Іддо,—у Маганаїмі;

15 Агімааз—у Нафталі (він одружився з дочкою Соломона Басемат);

16 Ваана, син Хушая,—в Ашері й Алоті;

17 Єгошафат, син Паруа,—в Іссаха́рі;

18 Шимей, син Ели,—у Веніамині;

19 Ґевер, син Урі,—в Ґілеаді (країні Сихона, царя аморійців, і в країні Оґа, царя Башану). Він був єдиним управителем над цим районом.

20 Народ Юдеї та Ізраїлю був таким численним, як пісок на морському узбережжі. Вони їли, вони пили й були щасливі.

Спокійне царювання Соломона

21 Тож Соломон правив царством від ріки Євфрат до землі филистимської, до самих кордонів єгипетських. Ці країни сплачували данину й підкорялися Соломонові протягом усього його життя.

22 Щодня у Соломона на харчування йшло тридцять корів[b] борошна дрібного помолу й шістдесят корів[c] борошна грубого помолу, 23 десять волів відгодованих у стійлі волів, двадцять волів, відгодованих на пасовиськах і сотня овець та козлів, а також олені, газелі, самці косуль та добірна дичина. 24 Бо він царював над усім царством на захід від Ріки, від Тіфси до Ґази, і був мир у всіх кінцях його царства. 25 За життя Соломона Юдея та Ізраїль від Дана до Беершеби, жили в безпеці, кожен чоловік під своєю лозою та фіґовим деревом.

26 Соломон мав чотири тисячі[d] стаєнь для коней, що возили колісниці, і дванадцять тисяч коней.

27 Окружні урядовці, кожен у свій місяць, поставляли поживу царю Соломону та всім, хто їв за царським столом. Їжі було більше, ніж достатньо для всіх них. 28 Вони також приносили в належне місце ячмінь і солому для коней, що возили колісниці, та для інших коней.

Соломонова мудрість

29 Бог дав Соломонові мудрість і великий розум, і незмірне розуміння всіх речей, таке широке, як пісок на морському узбережжі. 30 Мудрість Соломонова була більшою від мудрості всіх людей Сходу, більше від усієї мудрості Єгипту. 31 Він був мудріший за будь-яку іншу людину, включаючи Етана езрагіта, мудріший за Гемана, Калкола і Дарду, синів Магола. Слава його линула до всіх довколишніх народів.

32 Соломон написав[e] три тисячі притч, і пісень його нараховують тисячу п’ять. 33 Він змальовував життя рослин від ливанського кедру до іссопу, який росте на стінах. Він також навчав про тварин і птахів, плазунів і риб. 34 Люди всіх народів приходили дослухатися до Соломонової мудрості, послані всіма царями світу, які чули про його мудрість.

Footnotes

  1. 4:11 Нафат-Дорі Або «на висотах Дору».
  2. 4:22 тридцять корів Приблизно 6600 літрів.
  3. 4:22 шістдесят корів Приблизно 13200 літрів.
  4. 4:26 чотири тисячі Цей варіант міститься виключно у древньогрецьких текстах. Древньогебрейські рукописи мають «сорок тисяч». Див.: 2 Хр. 9:25.
  5. 4:32 написав Буквально «розповів».