A A A A A
Bible Book List

1. Tymoteusza 3 Nowe Przymierze (NP)

Wskazania dla starszych i opiekunów

Słuszne jest stwierdzenie, że kto ubiega się o starszeństwo,[a] pragnie pięknej pracy. Starszy zatem ma być nienaganny. Powinien być mężem jednej żony,[b] człowiekiem trzeźwo myślącym, umiarkowanym, przyzwoitym, gościnnym, zdolnym do nauczania, wolnym od nałogów, niewybuchowym, lecz łagodnym, niekłótliwym, nie nastawionym na pieniądz, dobrze kierującym własnym domem, dzieci trzymającym w posłuszeństwie, z wszelką godnością. Bo skoro ktoś nie potrafi kierować własnym domem, jak może troszczyć się o kościół Boży?

Starszy nie powinien być człowiekiem świeżo nawróconym, aby nie popadł w pychę i nie ściągnął na siebie wyroku podobnego jak diabeł. Powinien natomiast cieszyć się dobrą opinią u ludzi spoza kościoła, aby nie spotkał się z lekceważeniem i nie wpadł w sidła diabła.

To samo odnosi się do opiekunów.[c] Powinni być ludźmi szanowanymi, nie dwulicowymi, nie nadużywającymi wina, nie chciwymi brudnego zysku, zachowującymi z czystym sumieniem tajemnicę wiary. 10 Niech oni najpierw przejdą okres próbny, a potem — jeśli okażą się nienaganni — rozpoczną posługę.

11 Podobnie kobiety: Powinny budzić szacunek, nie mieć skłonności do obmawiania, zachowywać trzeźwość i wierność pod każdym względem.

12 Opiekunowie powinni być mężami jednej żony, dobrze kierującymi dziećmi oraz własnymi domami. 13 Ci bowiem, którzy mogą się wykazać wspaniałą służbą, zyskują sobie piękną pozycję i wiele śmiałości w wierze, której źródłem jest Chrystus Jezus.

Prawdy wiary

14 Te rzeczy przekazuję ci w nadziei, że wkrótce do ciebie przyjdę. 15 Gdybym jednak opóźniał przybycie, to masz wiedzieć, jak trzeba sobie radzić w domu Bożym, który jest kościołem żywego Boga, filarem i podporą prawdy. 16 A niezaprzeczalnie wielka jest tajemnica pobożności:

Ten, który objawił się w ciele,
dostąpił usprawiedliwienia w duchu,
widziany był przez aniołów,
ogłoszony wśród narodów,
zyskał wiarę na świecie,
został wzięty do chwały.

Footnotes:

  1. 1. Tymoteusza 3:1 Lub: biskupstwo
  2. 1. Tymoteusza 3:2 Lub: wierny żonie.
  3. 1. Tymoteusza 3:8 Lub: diakonów
Nowe Przymierze (NP)

© 2011 by Ewangeliczny Instytut Biblijny

  Back

1 of 1

You'll get this book and many others when you join Bible Gateway Plus. Learn more

Viewing of
Cross references
Footnotes