A A A A A
Bible Book List

1. Tesaloniczan 4 Nowe Przymierze (NP)

O zasadach postępowania

W końcu, bracia, prosimy was i zachęcamy w Panu Jezusie: Postępujcie zgodnie z zasadami, które wam przekazaliśmy. Takie postępowanie podoba się Bogu. Wy tak postępujecie, ale jeszcze bardziej w tym celujcie. Bo wiecie, jakie zalecenia podaliśmy wam przez Pana Jezusa.

Wolą Bożą jest wasze uświęcenie, powstrzymanie się od nierządu. Każdy z was powinien wiedzieć, w jaki sposób dbać o świętość i o godność w swym pożyciu,[a] nie ulegać namiętnościom, jak poganie, którzy Boga nie poznali. Niech nikt w tej sprawie nie dopuszcza się wykroczeń i nie oszukuje swojego brata, gdyż Pan wymierza za to karę. To wam zresztą zapowiadaliśmy i poświadczaliśmy. Wiedzcie, że Pan powołał nas nie do nieczystości, lecz do uświęcenia. Kto ten fakt lekceważy, lekceważy nie człowieka, lecz Boga — Tego, który nas obdarza swoim Duchem Świętym.

O miłości braterskiej pisać wam nie trzeba. Sam Bóg was pouczył, że trzeba się wzajemnie kochać. 10 To również czynicie względem wszystkich, w całej Macedonii. My po prostu zachęcamy: Jeszcze bardziej w tym celujcie.

11 Postawcie też sobie za punkt honoru, zgodnie z naszym zaleceniem, żyć spokojnie, pilnować swych spraw i utrzymywać się z własnej pracy.[b] 12 Chodzi bowiem o to, abyście wobec osób spoza kościoła postępowali godnie i od nikogo nie byli zależni.

O zmartwychwstaniu wierzących

13 Nie chcemy też, bracia, abyście byli nieświadomi losu tych, którzy zasnęli.[c] Nie musicie się smucić, jak ludzie bez nadziei. 14 Otóż jak wierzymy, że Jezus umarł i zmartwychwstał, tak też wierzymy, że Bóg — przez Jezusa — poprowadzi wraz z Nim do wieczności tych, którzy zasnęli.[d]

15 To wam podajemy jako Słowo Pańskie: My, którzy pozostaniemy przy życiu aż do przyjścia Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy zasnęli. 16 Gdyż sam Pan zstąpi z nieba z wyraźnym rozkazem, przy wtórze głosu archanioła i przy dźwiękach trąby, w którą Bóg każe zadąć. Wtedy najpierw powstaną ci, którzy umarli w Chrystusie. 17 Potem my, którzy pozostaniemy przy życiu, razem z nimi zostaniemy porwani w obłokach, w powietrze, na spotkanie Pana — i tak już na zawsze z Nim pozostaniemy. 18 Tymi słowami dodawajcie sobie otuchy.

Footnotes:

  1. 1. Tesaloniczan 4:4 dbać o świętość i o godność w swym pożyciu, idiom: utrzymywać swoje naczynie w poświęceniu i poszanowaniu. Słowo naczynie może się odnosić do własnego ciała (2Kor 4:7) lub do ciała żony (1P 3:7).
  2. 1. Tesaloniczan 4:11 Idiom: Pracować własnymi rękami.
  3. 1. Tesaloniczan 4:13 Czyli umarli.
  4. 1. Tesaloniczan 4:14 Lub: poprowadzi wraz z Nim tych, którzy zasnęli.
Nowe Przymierze (NP)

© 2011 by Ewangeliczny Instytut Biblijny

  Back

1 of 1

You'll get this book and many others when you join Bible Gateway Plus. Learn more

Viewing of
Cross references
Footnotes