Add parallel Print Page Options

Обрізання ізраїльтян

Як почули всі царі аморійські, що мешкали на захід від Йордану, і всі царі ханаанські, що жили понад морем, про те, що Господь осушив води Йордану перед народом Ізраїлю, охопив їх жах великий. І не стало їм волі й мужності протистояти ізраїльтянам.

Тим часом Господь сказав Ісусу: «Зроби собі кам’яні ножі і пообрізай синів Ізраїля вдруге[a]». І зробив Ісус кам’яні ножі й пообрізав ізраїльтян на Ґівеат-Аралоті[b].

І ось яка була причина того, що Ісус пообрізав їх. Усі люди чоловічої статі, які вийшли з Єгипту, всі воїни повмирали в пустелі по дорозі з Єгипту. Всі воїни були обрізані. Але всі ті, хто народився в пустелі після того, як люди лишили Єгипет, не були обрізані. Бо ж ізраїльтяни блукали по пустелі сорок років, аж доки весь народ, усі воїни, що вийшли з Єгипту, не повмирали, бо не підкорилися слову Господа. Господь же поклявся, що не побачать вони землі, де течуть ріки молока й меду, яку Господь пообіцяв їхнім предкам віддати їм. Так на їхнє місце волею Господа прийшли їхні сини, й Ісус пообрізав їх. В дорозі їх не обрізали, тож не були вони обрізані. Коли ж усі чоловіки були обрізані, то залишалися вони в таборі, аж доки всі не одужали.

Святкування Пасхи

Тоді Господь сказав Ісусу: «Сьогодні я зняв з вас єгипетську ганьбу»[c]. Отож це місце й досі називається Ґілґал[d].

10 Тим часом ізраїльтяни розбили табір у Гілґалі й святкували Пасху на чотирнадцятий день місяця, ввечері, у степах єрихонських. 11 А на другий день після Пасхи їли вони те, що давала ця земля: опрісноки[e] та пражене зерно.

12 Того самого дня, як почали вони їсти плоди цієї землі, манна небесна зникла. І відтоді не мав народ Ізраїлю манни небесної. Того року харчувалися вони плодами Ханаанської землі.

13 А якось, коли Ісус був біля Єрихона, підвів він очі й побачив, що перед ним стоїть чоловік, а в руці у нього шабля наголо. Ісус підійшов до нього й запитав: «Ти з нами чи проти нас?» 14 Той відповів: «Ні. Бо прийшов я тепер як начальник над військом Господнім». Впав тоді Ісус долілиць на знак поклоніння йому і запитав: «Що наказує рабу Своєму мій Володар?» 15 Тоді вождь війська Господнього сказав Ісусу: «Зніми взуття з ніг своїх, бо місце, на якому стоїш ти,—святе». Так Ісус і зробив.

Footnotes

  1. 5:2 пообрізай… вдруге Обрізання—юдейський обряд, згідно з яким кожному ізраїльтянину чоловічої статі обрізали крайню плоть. Це робилося на знак Угоди, укладеної Авраамом, патріархом ізраїльським, з Богом. Див.: Бутт. 17:9-14. Обрізати вдруге не означає, що обрізання робилося вже обрізаним людям. Йдеться про обрізання всіх чоловіків ізраїльських, як це було зроблено й з попереднім поколінням.
  2. 5:3 на Ґівеат-Аралоті Тобто «пагорб Обрізання».
  3. 5:9 єгипетську ганьбу Тут йдеться про рабство, в якому народ ізраїльський перебував у Єгипті.
  4. 5:9 Ґілґал Слово «Ґілґал» означає «відкотити» або «усунути».
  5. 5:11 опрісноки Або «прісний хліб». Це також назва одного з чотирьох найголовніших юдейських свят. Відзначалося воно відразу після Пасхи, на 14-й день весняного місяця нісана (березень—квітень). Протягом семи днів можна було їсти лиш прісний хліб. Заборонялося в ці дні виконувати будь-яку роботу.