Add parallel Print Page Options

Яків у Бетелі

35 І мовив тоді Бог до Якова: «Вставай, іди до Бетела[a], оселись там і споруди вівтар Богові, що явився тобі, коли ти тікав від брата свого Ісава».

І звернувся Яків до своєї родини і до всіх, хто був із ним: «Киньте всіх чужих божків, яких маєте, очистіться й перевдягніться. Залишмо це місце й ходімо до Бетела. Там я поставлю вівтар Богу, Який відповів мені в день біди моєї і був зі мною на всьому шляху, яким я йшов».

І повіддавали вони Якову всіх чужих божків, що мали з собою, і всі сережки, що були в їхніх вухах. І закопав Яків усе те під дубом поблизу міста Сихема. Тоді вони рушили звідти. І послав Бог великий жах перед Яковим родом на навколишні міста, і ніхто не став переслідувати синів Якова.

Отже, прийшов Яків зі всіма людьми, що були з ним, до Луза (він іще звався Бетелом), що в землі Ханаанській. І спорудив він там вівтар, і назвав те місце Ель-Бетелом[b], оскільки Бог явився йому на тому місці, коли Яків утікав від свого брата. Дебора, Ревеччина годувальниця, померла і була похована під дубом поблизу Бетела, і Яків назвав той дуб Аллон-Бакут[c].

Нове ім’я Якова

Бог знову явився Якову, коли той повернувся з Паддан-Арама, і благословив його. 10 Бог сказав йому: «Твоє ім’я Яків. Віднині ти більше не зватимешся Яковом, а ім’ям твоїм буде Ізраїль». Тож назвав Він його Ізраїлем.

11 І сказав йому Бог: «Я—Бог Усемогутній. Плодися і розмножуйся. Народ, навіть багато народів почнуться від тебе. Царі також почнуться від тебе. 12 Землю, що Я дав Аврааму та Ісааку, Я віддам тобі й твоїм нащадкам».

13 І Бог залишив те місце, де говорив з ними. 14 Отже, Яків поставив стовп, кам’яний стовп на місці, де Він розмовляв із ним, і полив вином та оливою в пожертву. 15 І назвав Яків те місце, де Бог розмовляв із ним, Бетелом.

Смерть Рахилі

16 Тоді вони залишили Бетел. Коли вони ще не дісталися до Ефрата (Віфлієма), у Рахилі почалися пологи. Вони були дуже тяжкі. 17 Поки вона не могла розродитися, повитуха сказала: «Не бійся, в тебе буде ще один син».

18 Рахиль помирала і, помираючи, назвала сина Беноні[d], але його батько дав йому ім’я Веніамин[e]. 19 Рахиль померла, і поховали її на шляху до Ефрата (тобто Віфлеєма).

20 І поставив Яків поблизу її могили пам’ятник, що й донині є на могилі Рахилі. 21 Потім Ізраїль рушив далі й розкинув шатра на південь від башти Едера[f].

22 Поки Ізраїль залишався на тій землі, Рувим пішов і переспав з Вілхою, батьковою наложницею. Ізраїль довідався про це і дуже розлютився[g].

Ізраїлева родина

Яків мав дванадцятеро синів.

23 Синами Леї були Рувим (первісток Якова), Симеон, Левій, Юда, Іссаха́р та Завулон.

24 Синами Рахилі були Йосип та Веніамин.

25 Синами Вілхи, Рахилевої служниці, були Дан та Нафталі.

26 Синами Зілпи, Леїної служниці, були Ґад і Ашер.

Це були сини Якова, що народились у нього в Паддан-Арамі.

27 Яків прийшов до свого батька Ісаака в Мамре, в Киріат-Арву (тобто Хеврон), де оселилися Авраам та Ісаак.

Смерть Ісаака

28 Ісаак прожив сто вісімдесят років. 29 І з останнім подихом Ісаак помер. Він прилучився до своїх пращурів, проживши довге й повне життя. Його сини Ісав та Яків поховали його.

Footnotes

  1. 35:1 Бетел Місто в Ізраїлі. Назва цього міста перекладається як «Дім Божий».
  2. 35:7 Ель-Бетел Ель-Бетел означає «Бог Бетела».
  3. 35:8 Аллон-Бакут Аллон-Бакут означає «дуб плачу».
  4. 35:18 Беноні Беноні означає «син болю мого».
  5. 35:18 Веніамин Веніамин означає «син півдня» або «син правиці».
  6. 35:21 башти Едера Або «Міґдал-Едер».
  7. 35:22 і дуже розлютився Ці слова наведені виключно у давньогрецькому тексті.