A A A A A
Bible Book List

1.list Korintským 9Slovo na cestu (SNC)

Zamyslete se, jak já nakládám se svou svobodou. Což nejsem zplnomocněnec Ježíše Krista? Což se mi osobně neukázal u Damašku?

Jestli mi někteří tuto autoritu upírají, vy sami jste živým důkazem, že opravdu mám jeho pověření. Jinak byste přece byli až dosud pohany.

Svým kritikům odpovídám:

Nemám snad i já právo na hmotné zaopatření

a na manželku jako ostatní apoštolové a Ježíšovi bratři nebo i jako sám Petr?

Proč právě já a Barnabáš bychom měli být odkázáni na to, co si vyděláme prací?

Už jste snad viděli vojáka, který by sloužil v armádě na vlastní náklady? Nebo hospodáře, který by nesklízel plody z toho, co zasadil? Nebo pastevce, který pase krávy a nepije jejich mléko?

Nemyslete si, že jsou to jen moje ziskuchtivé nápady.

I v Mojžíšově zákoně najdete: "Zvířeti, které používáš při sklizni, nedáš náhubek." Má-li na svůj podíl nárok i ta němá tvář, nemá ho mít tím spíš člověk?

10-12 ánila slyšet radostné poselství o Kristu.

13 Ano, vzdal jsem se práva na zaopatření, ačkoli víte, že kdo je zaměstnán v chrámových službách, toho platí chrámová pokladna a kdo slouží u oltáře, dostává z obětí svůj díl.

14 Tak i Kristus ustanovil, že jeho poslové mají žít z toho, co dostanou od posluchačů.

15-16 Přesto jsem se nikdy ničeho nedožadoval a ani teď to nepíšu proto, že bych snad něco takového očekával. Raději bych zemřel, než bych zahodil to, nač jsem až dosud mohl být hrdý.

17-18 ec a vůbec nic za to nechci, že se vzdávám i toho, co mi právem náleží.

19 Na nikom tedy nejsem závislý, a přesto jsem se dobrovolně dal do služby všem, abych získal víc lidí pro Krista.

20 Abych získal židy, vystupoval jsem mezi nimi jako žid. Mezi lidmi podřízenými Mojžíšovým zákonům jsem se i já podřizoval, i když už jimi vázán nejsem.

21 A mezi lidmi, kteří je neznají, jsem na nich ani já nikterak nelpěl. (To ovšem neznamená, že Boží zákony neuznávám; váže mě přece zákon Kristův.)

22-23 Prostě jsem se snažil přiblížit ke všem na jejich vlastní úrovni, abych alespoň některé zachránil. A mou odměnou za to všechno je, že smím mít podíl na užitku, který jim mé poselství přináší.

24 A teď se podívejte na sportovce: v závodě může zvítězit jen jeden, i když o to samozřejmě usilují všichni. Snažte se tedy, abyste to byli vy, kdo zvítězí!

25 To ovšem vyžaduje - jako od každého špičkového sportovce - tvrdý trénink a odříkání! Ale jsou-li toho schopni sportovci kterým jde jen o pozemské vavříny, musíme to brát tím vážněji, když v našem případě jde o věčnost.

26 I váš a můj život je závod a zápas, a to nikoli pro pouhou zábavu.

27 Proto držím své tělo pěkně zkrátka a trénuji ho v ukázněnosti, aby se snad nestalo, že bych kázal druhým a sám bych v boji podlehl.

Slovo na cestu (SNC)

Copyright © 1988 by Biblica

  Back

1 of 1

You'll get this book and many others when you join Bible Gateway Plus. Learn more

Viewing of
Cross references
Footnotes