Add parallel Print Page Options

Не кривди ближнього свого

23 «Не рознось хибні чутки. У суді не будь на боці нечестивого, щоб не стати лжесвідком. Не йди за більшістю на зло. Не свідчи перед позовом, спотворюючи правду тільки тому, що інші так роблять. Не потурай убогому в суді, тому що тобі його шкода. Захищай його тільки коли на ньому нема провини.

Якщо натрапиш на бика чи осла, що заблукав, поверни хазяїну, навіть коли він ворог твій. Якщо побачиш осла свого ворога, що впав під своєю ношею, не залишай його, допоможи!

Не дозволяй людям перекручувати справедливість проти убогого, навіть він має право на чесний суд. Уникай брехні, не звинувачуй чоловіка без причини. Якщо дозволиш вбити невинного чи праведного, тобі Я цього не прощу. Не бери хабарів, бо хабар сліпить зрячого й нівечить розсудливість справедливих. Не пригноблюй чужинця. Ви знаєте душу чужинця, бо самі були чужинцями в Єгипетській землі.

Свята

10 Шість років ти можеш засівати свою землю і збирати з неї врожай, 11 а на сьомий залиш її під паром і дай відпочити. Вбогі твого народу їстимуть, а дикий звір, що в полі, харчуватиметься тим, що вони залишать. Так само зробиш зі своїми виноградниками й оливними деревами.

12 Шість днів можеш займатися своїми справами, а на сьомий день відпочиватимеш, щоб і воли, й осли твої також могли відпочити, і син твоєї невільниці, й чужинець зможуть відновити сили.

13 Затям усе, що Я сказав, і не згадуй імен інших богів, щоб інші імена не злітали з уст твоїх. 14 Тричі на рік відзначатимеш свята Мої, та приноситимеш Мені пожертви. 15 Дотримуйся свята Опрісноків: сім днів їстимеш прісний хліб, як Я наказав, у призначений час у місяці авіві, бо саме тоді ти вийшов з Єгипту. Кожний повинен принести Мені пожертву!

16 Відзначай свято Седмиць, свято перших плодів твоєї праці, що ти посіяв у полі, а також свято Кущів під кінець року, коли ти збираєш увесь урожай зі свого поля. 17 Тож тричі на рік усі чоловіки мусять явитися перед Господом Богом.

18 Не принось крові Моєї жертви разом із закваскою, а жир Моєї святкової пожертви не повинен залишатися до ранку. 19 Кращі з перших плодів твоєї землі принеси до Дому Господа[a], твого Бога. І не їж м’яса козеняти, звареного в молоці його матері.

Бог допомагає Ізраїлю одержати землю

20 Я посилаю Ангела до тебе стерегти тебе в дорозі й привести до місця, що Я приготував. 21 Будь уважний і слухайся Його. Не будь лихий з ним, бо Він не вибачить твоїх переступів, в Ньому—Моє ім’я[b]. 22 Але якщо ти й справді слухатимешся Його й робитимеш так, як Я кажу, то Я буду ворогом твоїх ворогів і недругом твоїх недругів.

23 Коли Мій Посланець йтиме попереду тебе й приведе тебе до аморійців, хиттитів, перизійців, ханаанців, хивійців та євуситів, Я знищу їх. 24 Не поклоняйся їхнім богам, не служи їм і не наслідуй їхніх вчинків, а повали і вщент порозбивай їхні кам’яні стовпи молельні. 25 Якщо служитимете Господу, вашому Богові, то Я благословлю твій хліб і твою воду і відверну від тебе хвороби. 26 Жодна жінка не викине, й не буде безплідних у твоїй землі. Я примножу число твоїх днів. 27 Я пошлю Свій жах поперед тебе і приведу в замішання всі народи, проти яких ти йтимеш, примушуючи всіх твоїх ворогів тікати з поля бою.

28 Я пошлю шершнів (або Ангелів) поперед тебе, й вони повиганяють хивійців, ханаанців і хиттитів перед тобою. 29 Та не за один рік Я повиганяю їх для тебе, щоб не спустошена була та земля і щоб не примножився дикий звір проти тебе. 30 Поступово Я повиганяю їх від тебе, поки ти примножишся й заволодієш землею. 31 Я встановлю твої кордони від Червоного моря[c] до моря Филистимського[d], й від пустелі до Євфрату. Бо Я віддам у ваші руки всіх мешканців тієї землі, й ти поженеш їх з неї поперед себе. 32 Не укладай ніякої Угоди ні з ними, ні з їхніми богами. 33 Вони не повинні залишатися в твоїй землі, щоб не ввести тебе в гріх переді Мною, бо якщо ти служитимеш їхнім богам, то це буде пасткою для тебе».

Footnotes

  1. 23:19 Дому Господа Тобто «святого намету». Див.: Вих. 25:8, 9.
  2. 23:21 Моє ім’я Або «Моя сила».
  3. 23:31 Червоне море Або «Очеретяне море».
  4. 23:31 до моря Филистимського Або «Середземного моря».