Add parallel Print Page Options

Посвячення первістків Господу

13 Господь розмовляв з Мойсеєм, кажучи: «Присвяти Мені кожного первістка, кожного серед Ізраїлевих дітей, хто відкриває утробу: чи то в людей, чи то в худоби. Вони мої».

Мойсей сказав народу: «Запам’ятайте цей день, коли ви вийшли з Єгипту, з дому рабства, бо могутньою рукою Господь вивів вас звідти. І не їжте нічого заквашеного. Сьогодні ви виходите, у місяці авіві.

Коли Господь приведе тебе до землі ханаанців, хиттитів, аморійців, хивійців та євуситів, яку присягав віддати твоїм пращурам, землю, що тече молоком і медом, відправляй таку службу цього місяця; сім днів їстимеш опрісноки. Сьомого дня буде свято Господа. Тож протягом семи днів слід їсти опрісноки. Нічого заквашеного щоб і видно не було ні в тебе, ані в землі твоїй. І дітям своїм скажеш того дня: „Це за те, що Господь зробив для мене, коли я вийшов з Єгипту”».

І буде то знаком для тебе на твоїй руці і пам’яткою між твоїми очима[a], щоб закон Господа був на устах твоїх, бо могутньою правицею Він вивів тебе з Єгипту. 10 Тож дотримуйся цього правила в призначений час з року в рік, 11 коли Господь приведе тебе до землі ханаанців, як Він і присягав тобі й твоїм пращурам, і віддасть її тобі. 12 І тоді присвячуватимеш Господу все, що відкриє утробу. Усяка первонароджена тварина чоловічої статі буде належати Господу. 13 Ти зможеш викупити кожного першого віслючка, принісши в жертву ягня. Якщо ж не викупиш, то зламай йому шию. І кожного хлопчика-первістка[b] із своїх синів ти викуповуватимеш.

14 Коли твій син спитає тебе згодом: «Що це?»—скажеш йому: «Своєю могутньою рукою Господь вивів нас із Єгипту, з рабського дому. 15 Коли фараон уперто відмовлявся відпустити нас, то Господь повбивав кожного первістка в єгипетській землі, як первістка людини, так і первістка тварини. Ось чому я жертвую для Господа всіх первістків чоловічої статі серед тварин і викупаю кожного первістка-хлопчика серед моїх синів. 16 Це буде знаком на твоїй руці й пам’яткою між очима твоїми. Бо могутньою Своєю рукою Господь вивів нас із Єгипту».

Дорога до Червоного моря

17 Коли фараон відпустив людей, то Бог не вів їх шляхом до Филистимської землі, хоч то була близька дорога. Бог подумав: «Щоб народ не передумав, побачивши війну й не вернувся до Єгипту». 18 Бог повернув людей до пустелі перед Червоним морем[c]. І вийшли Ізраїлеві діти, споряджені до бою, з Єгипетської землі.

19 Мойсей забрав із собою Йосипові останки, бо той узяв був клятву з Ізраїлевих синів: «Бог напевно прийде до вас, тож мусите забрати з собою звідси мої останки». 20 Вони рушили з Суккота й зупинилися табором в Ефамі на краю пустелі.

21 Господь йшов поперед них удень стовпом хмар, вказуючи їм шлях, а вночі—вогняним стовпом, щоб світити їм, тож вони могли йти і вдень, і вночі. 22 І з-перед народу не зникав ні стовп хмар удень, ні вогняний стовп уночі.

Footnotes

  1. 13:9 знаком… очима Можливо, мова йде про маленьку шкіряну коробочку-амулет, в якій зберігалося кілька витягів зі Святого Писання. Деякі євреї прив’язували їх до голови або рук в ознаку відданості Богу.
  2. 13:13 хлопчика-первістка Або «кожну дитину, яка була первістком».
  3. 13:18 Червоне море Або «Очеретяне море». Також див.: Вих. 14:2, 9, 16, 21, 30, а також 1 Цар. 9:26.