Add parallel Print Page Options

Перша сім’я

Адам пізнав свою жінку Єву. Вона завагітніла й народила Каїна. «Я створила[a] чоловіка з допомогою Господа!»—сказала Єва. Після цього вона народила Каїнового брата Авеля, який став пастухом. Каїн же став землеробом.

Вбивство Авеля

Через деякий час Каїн приніс у дар Господу частину врожаю, що він виростив. Авель також приніс у дар найжирніші шматки первонародженої вівці. І Господь прихильно прийняв Авеля та його дар. Але Господь не прийняв Каїна і його пожертву. Тож Каїн розлютився і був дуже похмурий. І спитав Господь Каїна: «Чому ти розлютився! Чому такий незадоволений? Якщо чинитимеш добро, то чи ж не прощу Я тебе? Якщо ж не чинитимеш добре, то гріх—під дверима. Він жадає тебе, але ти мусиш керувати ним».

Тоді Каїн мовив до свого брата Авеля: «Ходімо в поле»[b]. Коли ж прийшли вони в поле, Каїн кинувся на свого брата Авеля і вбив його.

Тоді Господь запитав Каїна: «Де твій брат?» А той відповів: «Хіба це мій обов’язок стежити за братом своїм?» 10 Тоді Господь сказав: «Що ж ти наробив! Кров брата твого волає до Мене з-під землі. 11 І тепер ти будеш проклятий і вигнаний з землі, що розверзлась і прийняла кров твого брата з рук твоїх. 12 Як поратимеш землю, то вона вже не даватиме тобі врожаю. І бути тобі бездомним блукальцем на цій землі».

13 Каїн відповів Господу: «Кара моя більша, ніж знести можу. 14 Ось ти мене женеш сьогодні з цієї землі, і я буду закритий від Тебе. Я буду бездомним блукальцем на землі. Тож кожен, хто знайде мене, зможе вбити».

15 І сказав Господь Каїнові: «Ось чому покарання того, хто вб’є тебе, буде всемеро більшим». І поставив Господь печать на Каїнові, щоб не міг той, хто знайде його, вбити.

Каїнові нащадки

16 І пішов тоді Каїн від Господа й поселився на землі, що звалася Нод[c],—на схід від Едема. 17 Каїн пізнав свою дружину. Вона завагітніла й народила Еноха. У той час Каїн будував місто. Він назвав його Енох, іменем свого сина. 18 У Еноха був син Ірад. Ірад мав сина Мегуяїла. Мегуяїл мав сина Мефусаїла. Мефусаїл мав сина Ламеха.

19 Ламех мав двох жінок. Одну звали Ада, другу—Цилла. 20 Ада народила Явала, від якого пішли люди, що живуть у наметах і займаються тваринництвом. 21 Він мав брата Ювал, від якого пішли ті, хто грає на флейті та арфі. 22 Цилла народила Тувал-Каїна, від якого пішли ті, хто кує мідь та залізо. Сестрою Тувал-Каїна була Наама.

23 Ламех мовив до своїх жінок:

«Адо й Цилло, почуйте голос мій!
    Жінки Ламехові, послухайте, що я скажу.
Я чоловіка вбив, який мене штовхнув.
    Я молодого хлопця вбив, який мене ударив.
24 Якщо за вбивство Каїна
    повернеться усемеро,
то за убивство Ламеха воздасться
    у сімдесят семеро тяжче».

У Адама і Єви народжується ще один син

25 Адам іще раз пізнав свою жінку Єву, й вона народила сина, якого вони назвали Сеф[d], бо Єва сказала: «Бог дав мені ще одного сина замість Авеля, якого вбив Каїн». 26 Сеф також мав сина і назвав його Еношем. У цей час люди почали поклонятися Господу[e].

Footnotes

  1. 4:1 створила Гебрейською мовою слово «кана», тобто «створила», співзвучне з іменем Каїн.
  2. 4:8 Ходімо в поле Цих слів немає в древньоєврейському тексті, але вони є в давніх самарійських, грецьких та сирійських перекладах.
  3. 4:16 Нод Нод означає «блукання» або «мандри».
  4. 4:25 Сеф Це ім’я звучить як древньоєврейське слово «давати».
  5. 4:26 Господь Або «Ягве». Див.: «Ягве».